Edukacja

NABÓR DO SZKÓŁ ŚREDNICH. NIESPODZIANKI I ROZCZAROWANIA

Prawdopodobnie w tym tygodniu Zarząd Powiatu zatwierdzi listę klas, które zostaną utworzone w szkołach średnich. Naukę ma w nich rozpocząć 304 uczniów.

Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Żuromiński nie jest zły. Okazuje się, że dużym powodzeniem cieszyły się technika, mniejszym natomiast licea. Czy oznacza to, że coraz więcej uczniów chce najpierw nauczyć się wybranego zawodu, a później pójść na studia wyższe albo w ogóle z nich zrezygnować i zacząć pracować? Na to pytanie raczej nie odpowiemy jednoznacznie. Faktem jest jednak to, że do obu Zespołów Szkół – w Zielonej i w Żurominie zapisało się więcej uczniów niż w poprzednim roku. Do żuromińskiego technikum przyjęto 120 uczniów (w poprzednim roku 116) i na dzień oddania „Kuriera” do druku nie podjęto jeszcze decyzji, czy w placówce powstaną 4 klasy, czy może będzie 5 klas. Dyrekcja szkoły nie kryje jednak zadowolenia i radości z tego, że w tym roku udało się utworzyć klasę branżową. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również klasa o profilu grafiki komputerowej, którą utworzono tu po raz pierwszy. Ma być ona odpowiedzią na potrzeby zmieniającego się rynku pracy i zainteresowania uczniów pierwotnym kierunkiem technika informatyka, ale w nieco zmienionym wymiarze.

Z zakończonego naboru zadowolona jest również kadra Zespołu Szkół w Zielonej. Tam do klas pierwszych przyjęto 75 uczniów ( rok wcześniej było ich 57), którzy będą się kształcić w trzech klasach: logistyka, weterynaria, ekonomia z rolnictwem.

Tylko trzy klasy powstaną od września w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie. W tym roku naukę rozpocznie tu 91 uczniów i będzie ich aż o 15 mniej, niż rok wcześniej. Z kolei w bieżuńskim ogólniaku powstanie tylko jedna klasa, licząca 18 osób. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie ona miała charakter wojskowy czy ogólnokształcący.

Z obecnych danych wynika, że naukę w szkołach średnich poza naszym powiatem wybrało 77 naszych uczniów. Poprzedni rocznik chętniej migrował, bo naukę w innych powiatach wybrało 103 uczniów, ale było to rocznik „podwójny”, złożony z uczniów gimnazjów i szkół podstawowych.

Na początku września poznamy ostateczne dane dotyczące rekrutacji.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.