W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwa nabór na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze, które rozpoczną się już 15 listopada br. To jedno z dwóch ostatnich wcieleń do Terytorialnej Służby Wojskowej w tym roku, które zrealizuje ciechanowska Brygada. Wnioski o powołanie do służby należy złożyć w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skontaktować się z rekruterem 5MBOT, który udzieli niezbędnych informacji dotyczących formalności i służby w WOT.
Dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
Wymagania, jakie należy spełnić, aby dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej, to wiek 18-60 lat (w korpusie szeregowych) oraz 18-63 lat (korpus podoficerów i oficerów), polskie obywatelstwo, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, niekaralność oraz niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej.
KORZYŚCI Terytorialnej Służby Wojskowej
Każdemu żołnierzowi TSW przysługuje uposażenie, na które składają się dwa elementy: dodatek za gotowość bojową w kwocie 600 zł – wypłacany Terytorialsowi, który pełnił służbę rotacyjną przez min. 2 dni w miesiącu; stawka dzienna za każdy dzień powołania – min. 169 zł (zależna od posiadanego stopnia wojskowego). W wymiarze praktycznym korzyści płyną z umiejętności nabywanych podczas szkoleń programowych, jak i możliwości uczestnictwa w licznych kursach doskonalących, m.in.: językowych, uprawniających do obsługi maszyn inżynieryjnych, prawa jazdy (kategorii C, C+E, D), kierowników strzelań.
POŁĄCZYSZ ŻYCIE CYWILNE ZE SŁUŻBĄ WOJSKOWĄ
Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj Sił Zbrojnych RP daje możliwość pogodzenia życia cywilnego, zawodowego i rodzinnego ze służbą wojskową. To za sprawą szkoleń, które odbywają się w weekendy (min. jeden w miesiącu). Dodatkowo każdy żołnierz WOT raz w roku jest zobowiązany odbyć 14-dniowe szkolenie zintegrowane, które podsumuje i uporządkuje nabytą wiedzę pozyskaną w toku szkolenia na danym etapie.
Aby dołączyć do szyku Terytorialsów należy przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę (zakończoną przysięgą wojskową) – to propozycja dla osób bez doświadczenia wojskowego. Z kolei żołnierze rezerwy mogą skorzystać z 8-dniowego szkolenia wyrównawczego. Kolejne etapy służby nowi ochotnicy będą pełnić blisko miejsca zamieszkania, w pododdziałach Brygady rozlokowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach oraz w Zegrzu Południowym.
źródło: 5 MBOT
Dodaj komentarz