Region

NIEDZIELA PALMOWA W SKANSENIE

Niedziela Palmowa, zwana też Białą lub Wstępną otwierała wyjątkowy czas w obrzędowości wiejskiej. Rozpoczynała okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych, wyznaczając jednocześnie początek wiosennego cyklu prac w polu i zagrodzie.
FOT. D.Krześniak

Barwne zwyczaje i obrzędy związane z tym świętem stanowią temat imprezy plenerowej Niedziela Palmowa w skansenie organizowanej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. 10 kwietnia odbyła się jubileuszowa XX edycja wydarzenia.

Najważniejszym momentem uroczystości była uroczysta msza święta oraz procesja z palmami po terenie skansenu odprawiana o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa. Mimo kapryśnej pogody wzięły w niej udział setki wiernych. Wśród zgromadzonych znaleźli się: Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, Starosta Sierpecki Andrzej Cześnik, Starosta Żuromiński Jerzy Rzymowski, Burmistrz Miasta Sierpc Jarosław Perzyński, księża dekanatu sierpeckiego, a także przedstawiciele lokalnego samorządu i mediów. Oprawę muzyczną liturgii przygotowali artyści Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej. Grupa wystąpiła również podczas koncertu w amfiteatrze, prezentując pieśni ludowe i tańce z różnych regionów kraju. Prócz niej na scenie pojawi się muzycy Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca. Osoby, które zasiadły na widowni usłyszeć mogły standardy muzyki filmowej i rozrywkowej. We wnętrzach chałup chłopskich i dworów szlacheckich zwiedzający oglądali wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Przygotowano też dla nich pokazy prac wiejskich i rzemiosła. Gospodynie prezentowały jak powstawały tradycyjne palmy wielkanocne. Tworzyły je z trzciny, bukszpanu, wierzbowych gałązek ze świeżo rozwiniętymi baziami, papierowych kwiatów i owijały spiralnie paskami nacinanej bibuły. Szykowały święconki, malowały pisanki woskiem i ozdabiały jajka wycinankami. W jednej z chałup z bibułowych kwiatów wykonywały tzw. „koronę” do dekoracji świętych obrazów. Na wiejskiej drodze turyści spotkać mogli dziewczęta z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy chodzące po wykupie z gaikiem, zieloną gałęzią sosny obwieszoną wstążkami i wydmuszkami, stanowiącym symbol odradzającej się wiosny. Żywym zainteresowaniem cieszył się wielkanocny kiermasz rękodzieła i rzemiosła ludowego. W szerokiej ofercie wystawców znalazły się palmy, koszyki do święconki, piernikowe zajączki, cukrowe baranki, ozdoby i inne akcesoria świąteczne, a także produkty regionalne. Wielu uczestników imprezy z niecierpliwością czekało na ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Tradycyjna palma wielkanocna”. W tegorocznej edycji zgłoszonych zostało 98 prac. Wyboru najładniejszych z nich dokonali zwiedzający, głosując na specjalnych kartach. Zgodnie z ich werdyktem nagrodzone zostały następujące prace:

Kategoria indywidualna:

I miejsce – Joanna Wrześniak

II miejsce – Klaudiusz Gabryszewski, Szkoła Podstawowa w Gozdowie

III miejsce – Zuzanna Grzywaczewska, Szkoła Podstawowa w Goleszynie

Kategoria zespołowa:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Sudragach

II miejsce – Stowarzyszenie „Aktywni 60+ i nie tylko”

III miejsce – Klub Seniora w Sierpcu

Nagrodę Specjalną Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zdobyła palma nr 10 wykonana przez KGW Sudragi. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy. Upominki rozlosowano też wśród głosujących. Pełną listę zwycięzców i wyróżnionych znaleźć można na stornie mwmskansen.pl

W obchodach Niedzieli Palmowej w skansenie wzięło udział 1650 osób. Na kolejną okazję do odwiedzin nie trzeba będzie długo czekać, bowiem już w Poniedziałek Wielkanocny, 18 kwietnia odbędzie się impreza Gry i zabawy wielkanocne. Wydarzenie pozwoli bliżej poznać bogactwo zwyczajów związanych z przeżywaniem Świąt Wielkanocnych na dawnej wsi. Dla uczestników przygotowane zostaną sikawki dyngusowe, huśtawka wielkanocna, gra w kręga i szczudła. Nie zabraknie także pokazów malowania jaj.

oprac. KC

Źródło: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.