Na sygnale

NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PRZYCZYNĄ KOLIZJI

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło 21 grudnia w Żurominie przy ulicy Towarowej. 20-letni mieszkaniec powiatu mławskiego kierując BMW wyjeżdżając z stacji paliw nie ustąpił pierwszeństwa prawidłowo jadącemu ulicą Towarową kierującemu osobowym Volvo. Kierujący byli trzeźwi. 20-letni sprawca kolizji ukarany został grzywną w drodze mandatu karnego.

Policjanci nieustannie apelują o ostrożność na drodze oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Na całe szczęście w tej groźnie wyglądającej sytuacji nikt poważnie nie ucierpiał.

Najczęściej do wypadków i kolizji drogowych dochodzi w sytuacjach:

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

• na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego;

• obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;

• na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;

• na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;

• na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla

• rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

• zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

asp. Tomasz Łopiński, KPP Żuromin

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.