Edukacja Informacje

NOWOCZESNA POMPA CIEPŁA JAKO POMOC DYDAKTYCZNA DLA UCZNIÓW ZST-Z w ŻUROMINIE

Uczniowie kierunku technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej, jaki od tego roku szkolnego funkcjonuje w ZST-Z w Żurominie, będą uczyli się na najnowocześniejszej pompie ciepła. Szkoła dostała ją w prezencie od swoich dwóch partnerów - firm Kołton i Energeco sp.z o.o.
fot. Agnieszka Orkwiszewska

29 maja odbyło się w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych spotkanie dyrekcji z przedstawicielami firmy Energeco, partnera tej szkoły, występującego również w imieniu firmy Kołton. Celem spotkania było przekazanie do ZST-z w Żurominie najnowocześniejszej pompy ciepła. Będzie ona służyła do celów dydaktycznych.

O tym, że ZST-Z w  Żurominie dostanie taką pompę Panowie Sławomir Lewandowski i Krzysztof Lewandowski – właściciele Energeco Sp. z O.o. oraz Jacek Zybert – instalator Energeco i Pan Jarosław Kamieniecki przedstawiciel firmy KOŁTON poinformowali dyrekcję podczas konferencji, jaką ZST-Z zorganizował w dniach 23-24 listopada 2023r., w związku z realizacją projektu „Wysoka jakość kształcenia szansa˛ na profesjonalny rozwój”. Jak wtedy podkreślili, pompa ma służyć do celów dydaktycznych, aby uczniowie mogli na zajęciach uczyć się też praktycznie. Firmy przekazały ten sprzęt zupełnie nieodpłatnie.

Podczas spotkania 29 maja uczniowie i nauczyciele oraz goście obejrzeli prezentację z nawiązania współpracy z firmami Energeco oraz Kołton, a następnie mogli otworzyć dostarczony do pracowni model i zobaczyć jego wnętrze. Pompa ciepła AirKompakt P1118 powstała przy współpracy specjalistów z naukowcami z AGH w Krakowie. To urządzenie zaprojektowane i zoptymalizowane specjalnie do pracy w polskim klimacie. Kompaktowe rozmiary, szczególna konstrukcja oparta na działaniu wysokiej jakości sprężarki Copeland Scroll, duży parownik, który zapewnia maksymalną wymianę ciepła pomiędzy powietrzem zewnętrznym a czynnikiem roboczym to tylko niektóre z parametrów, które czynią z tego urządzenia tak interesującą propozycję.

Panowie Krzysztof i Sławomir Lewandowscy oraz pan Jacek Zybert zapoznali naszych uczniów z klasy 1TOS (technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej) z urządzeniem i chętnie odpowiadali na wszystkie pytania.

Pan Dyrektor ZST-Z w Żurominie Wojciech Smoliński podkreśla, że spotkanie takie jest doskonałą okazją do poznania firm zajmujących się dostarczaniem nowoczesnych pomp ciepła dla odbiorców indywidualnych. Uczniowie mogli też dowiedzieć się, co dzieje się aktualnie na rynku odnawialnych źródeł energii. Wszystkich nowinek i informacji nasi wychowankowie słuchali bardzo uważnie i z zaciekawieniem. – Wiedza to jedno, a praktyka to drugie – podkreślali Panowie Sławomir i Krzysztof Lewandowscy. A wiedzę nabywa się przez całe życie, co podkreślił również wyraźnie dyrektor Wojciech Smoliński.

Pan Dyrektor zaznaczył, że dzięki współpracy firmami uczniowie mogą teraz kształcić się i ćwiczyć umiejętności na najnowocześniejszym sprzęcie.

Pani Wicedyrektor Ewa Janulewska zaznacza, że są to kolejne środki zewnętrzne (w postaci wysokiej klasy sprzętu) pozyskane dla uczniów, by proces kształcenia przebiegał atrakcyjnie.

W przekazaniu modelu dydaktycznego wziął również udział wicestarosta Ireneusz Rejmus, członek zarządu powiatu Tomasz Makuszewski oraz kierownik kształcenia zawodowego Jacek Gowin, dzięki staraniom którego doszło do pozyskania tak nowoczesnej pomocy dydaktycznej.

Przedstawiciele firmy otrzymali z rąk dyrekcji specjalne podziękowania. Współpraca będzie trwała.

Agnieszka Makuszewska

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.