Na sygnale

O KROK OD TRAGEDII

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien kierować się uwagą i ostrożnością, ponieważ od właściwych zachowań wszystkich uczestników ruchu drogowego zależy nasze bezpieczeństwo. Przedstawiają to różne sytuacje, jak na przykład ta z poniedziałku (13.03) na trasie Olszewo – Żuromin.
fot. KPP Żuromin

O tym, że pośpiech jest złym doradcą najprawdopodobniej zapomniał 30-letni kierowca saaba, który swoim zachowaniem na drodze stworzył zagrożenie na innych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dla kierującego rowerem mężczyzny. Do niebezpiecznej sytuacji doszło 13 marca na trasie relacji Olszewo – Żuromin, gdzie jadący w kierunku Żuromina kierujący saabem zdecydował się na wykonanie manewru wyprzedzania. 30-latek zapomniał jednak o spełnieniu podstawowych zasadach, o których mówi art. 24 Prawo o ruchu drogowym, m.in. by wykonać taki manewr kierowca w 100% musi być pewien, że posiada do tego odpowiednią widoczność oraz dostatecznie miejsca do wyprzedzania bez utrudniania komukolwiek ruchu. Kierowca nie stosując się do tych podstawowych zasad wyprzedzał dwa samochody i kierującego rowerem. Z uwagi na dynamikę wykonywanego manewru i jadący z naprzeciwka inny samochód kierujący saabem gwałtownie powrócił na swój pas ruchu zahaczając cyklistę, który na skutek tej sytuacji zjechał do przydrożnego rowu. Sprawca tej niebezpiecznej sytuacji również nie poradził sobie z emocjami, a posiadane umiejętności nie pozwoliły wyprowadzić pojazd na prostą i bez szwanku. Kierowca saaba też zjechał do przydrożnego rowu, gdzie dachował.

Na szczęście w tym zdarzeniu nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Skończyło się na zadrapaniach, zniszczonej odzieży cyklisty i rozbitym samochodzie sprawcy wykroczenia.

Uczestniczący w zdarzeniu kierujący byli trzeźwi. 30-latek ukarany został mandatem w kwocie 1500 złotych i 10 punktami karnymi.

Policjanci kolejny raz apelują o rozsądek za kierownicą. Kierowanie się ostrożnością i uwagą, a przede wszystkim stosowanie się do przepisów i zasad ruchu drogowego.

asp. Tomasz Łopiński

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Po pierwsze ustawodawca powinien wprowadzić obowiązek zakładania kamizelek odblaskowych podczas kierowania rowerem i to wszędzie. Po drugie byłby widziany przez tego , który bardzo niebezpiecznie wykonywał manewr wyprzedzania.

    • racja rowerzysta powinien mieć kamizelkę i odblaski, ale jak się zaczyna manewr wyprzedzania więcej niż 1 pojazdu trzeba użyć mózgu. Reasumując kierujący powinien mieć trochę pokory postrzeganie siebie jako super kierowcy nie wystarcza trzeba mieć jeszcze umiejętności.