Edukacja Informacje

„O profilaktyce uzależnień” – Konferencja dla pedagogów, dyrektorów i nauczycieli

W dniu 12 grudnia 2024 roku w Żuromińskim Centrum Kultury odbyła się konferencja poświęcona uzależnieniom od narkotyków.

W związku z realizacją opracowanego w maju br. „Planu działań profilaktyczno – edukacyjnego, podmiotów wchodzących w skład koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom na terenie miasta i gminy Żuromin”, Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu zorganizował konferencję pn. „O profilaktyce uzależnień”.

Współorganizatorem konferencji była Komenda Powiatowa Policji w Żurominie, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ciechanowie oraz  Mazowiecki Kurator Oświaty. Przedsięwzięcie odbyło się w Żuromińskim Centrum Kultury, dzięki życzliwości i zaangażowaniu w działania profilaktyczne władz Urzędu Gminy i Miasta Żuromin.

Oficjalne rozpoczęcie konferencji przeprowadził gospodarz terenu mł. insp. Zbigniew Czachorowski Komendant Powiatowy Policji w Żurominie. W imieniu Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu nadinsp. Waldemara Wołowca, gości przywitała mł. insp. Agnieszka Guza Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, wskazując jednocześnie cel spotkania i przyczyny dla których działania w takim zakresie prowadzone są właśnie w Żurominie. W swej wypowiedzi, odniosła się także do lokalnej koalicji, która została zawiązana na terenie miasta, gminy i powiatu żuromińskiego w związku z zagrożeniami nieznanymi dotychczas na terenie garnizonu mazowieckiego, związanymi z uzależnieniem od fentanylu. Tytułem wstępu głos zabrali także współorganizatorzy seminarium – Pani Małgorzata Sobecka Dyrektor Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty w Warszawie reprezentująca Panią Wiolettę Krzyżanowską Mazowiecką Kurator Oświaty oraz Pan Michał Bodenszac Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin.

Tematami konferencji były: „Współczesne narkotyki w Polsce” – temat omówiony w niezwykle dynamiczny i interesujący sposób przez podinsp. Artura Bac Zastępcę Naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu, „Postępowanie w przypadku ujawnienia środków odurzających na terenie placówki oświatowej” omówione przez mł. asp. Agnieszkę Matysiak z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, „Program wychowawczo – profilaktyczny szkoły, jako sprzymierzeniec profilaktyki dotyczącej zażywania narkotyków przez młodych ludzi” przedstawiony przez Wojciecha Zaborowskiego starszego wizytatora Delegatury w Ciechanowie Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz „Nie tracąc czujności – o profilaktyce uzależnień” temat omówiony na zasadzie dialogu między zebraną publicznością a Panem Tomaszem Kosielskim Kierownikiem Biura Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Ciechanowie i Panią Bożeną Świderską – Szulc Kierownikiem Wydziału w Ciechanowie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Spotkanie przeznaczone było w szczególności dla kadry pedagogicznej szkół i placówek oświatowych nie tylko miasta, gminy i powiatu Żuromińskiego, ale również całego terenu podległego Delegaturze w Ciechanowie MKO tj. powiatów żuromińskiego, mławskiego, ciechanowskiego, płońskiego, pułtuskiego, a także z myślą o przedstawicielach „instytucji  samorządowych”, którzy chcieli pozyskać wiedzę z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom.

W przedsięwzięciu udział wzięło około 150 osób. Wszystkie wystąpienia przedstawiły problematykę w przystępny sposób, znalazł się także czas na dyskusję problemową oraz rozmowy w kuluarach. Obecność tak dużego grona odbiorców poświadczyła, że problematyka przeciwdziałania uzależnieniom jest w dalszym ciągu ważna i wymagająca od przedstawicieli różnych instytucji – właściwego działania popartego przepisami prawa, wiedzą merytoryczną i dobrymi praktykami.

Przeprowadzona konferencja poszerzyła wiedzę uczestników na temat zagrożeń związanych z uzależnieniem od środków odurzających, jak też pozwoliła na wymianę doświadczeń. Tematyka dotykająca problemów uzależnień, a przede wszystkim profilaktyki uzależnień, jest w dalszym ciągu bardzo ważna i należy ją poruszać, nie tylko z młodzieżą szkolną, ale przede wszystkim z rodzicami, opiekunami prawnymi jak i z osobami związanymi z bieżącą edukacją młodzieży. Przedsięwzięcie nie zamyka planowych, intensywnych działań prowadzonych na tym obszarze z zakresu uzależnień, w przyszłym roku zaplanowano kolejne.

Opr./Wyk. WP KWP zs. w Radomiu

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.