Informacje

O „RENCIE WDOWIEJ” W ŻUROMINIE

Czy projekt znajdzie poparcie większości parlamentarnej? Z pewnością wiele osób mogłoby skorzystać na proponowanych zmianach.
Poseł Arkadiusz Iwaniak omawiał zapisy projektu ustawy

Lewica rozpoczęła zbiórkę podpisów pod projektem ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. Zgodnie z jej założeniami po śmierci współmałżonka dana osoba będzie mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 % renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 proc. swojego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku śmierci współmałżonka to 85% wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.  

Według szacunków Lewicy uchwalenie tych zmian poprawi sytuację finansową około 1,5 mln osób. O założeniach projektu ustawy mówił w Żurominie poseł Arkadiusz Iwaniak, który jest jednocześnie pełnomocnikiem obywatelskiego komitetu zbierającego podpisy.

Spotkanie odbyło się w Żuromińskim Centrum Kultury. Wzięli w nim udział m.in. członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.