Informacje Samorząd

OBWODNICA CORAZ BLIŻEJ. UMOWA NA KONCEPCJĘ PODPISANA

15 października będzie pamiętną datą, zarówno dla miasta jak i powiatu. W Starostwie Powiatowym w Żurominie podpisano umowę na przygotowanie koncepcji drugiej nitki obwodnicy Żuromina.

15 października odbyło się w Starostwie Powiatowym w Żurominie podpisanie umowy z biurem projektowym na zaprojektowanie drugiej obwodnicy Żuromina. Jest to pierwszy etap prac projektowych polegający na wykonaniu koncepcji wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Pozwoli to na wybór najlepszego wariantu nowego przebiegu drogi. Kolejnym etapem będzie opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na realizację inwestycji.

Docelowo, zgodnie z założeniami dokumentacja projektowa będzie przewidywać budowę drogi wojewódzkiej klasy G na odcinku od skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 541 z ul. Warszawską w Żurominie do drogi wojewódzkiej nr 563 (ul. Mławskiej) w granicach administracyjnych miasta i gminy Żuromin. Droga ma być w przekroju jednojezdniowym. Inwestycja będzie obejmować budowę bądź przebudowę m.in. jezdni, poboczy, skrzyżowań, ścieżek pieszo-rowerowych, zatok autobusowych i innych niezbędnych elementów drogi. Na przygotowanie koncepcji firma będzie miała dwa lata.

– Cieszymy się bardzo z panią burmistrz, bo to jest zadanie, które jest dla nas bardzo ważne, zarówno dla miasta, jak i powiatu. Że te nasze zadania, które podejmowaliśmy, zabiegi, które czyniliśmy przynoszą skutki i kolejny krok w kierunku realizacji tej inwestycji się zadzieje – podkreśla starosta Jerzy Rzymowski.

W podpisaniu dokumentów wzięli udział, prócz władz miasta i powiatu oraz marszałka województwa również Grzegorz Obłękowski, dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wraz z zastępcą Tomaszem Dąbrowskim oraz przedstawiciele biura projektów Arkas-Projekt Sp. z o.o. sp. k. z Olsztyna z prezesem Arkadiuszem Obidzińskim na czele.

Jak podkreślał marszałek Adam Struzik, samorządowi zależy, by w ciągach dróg wojewódzkich budować takie połączenie, które umożliwi przejazd przez Żuromin w sposób bezpieczniejszy.

Dyrektor MZDW podkreślił dobrą współpracę województwa ze starostwem. – Ponieważ te zabiegi, które pan starosta w ostatnim czasie realizował spowodowały, że przekonał władze województwa, że ta inwestycja jest konieczna i trzeba ją dokończyć – powiedział.

Podczas podpisania umowy zaznaczono, że przez powiat nie przebiega już droga wyższej kategorii niż wojewódzka, więc to szczególnie ważne, by inwestycja dokoła miasta była skończona. Zaplanowano konsultacje społeczne, bo inwestycje tego typu nie tylko pobudzają teren, ale i na niego oddziałują. Już samo uzyskanie decyzji środowiskowej będzie odbywało się z udziałem miejscowej społeczności.

Szczególne podziękowania, że do podpisania umowy dochodzi nie w Warszawie, a w Żurominie składał wicestarosta Ireneusz Rejmus. – Pan marszałek zna nasze marzenia i wie, że takim była obwodnica. Okazało się jednak, że te marzenia mogą się nie ziścić. Po tej informacji rozmawialiśmy wielokrotnie z panem marszałkiem, prosiliśmy wielokrotnie z panem starostą o pomoc. Pan marszałek wyciągnął pomocną dłoń – zaznaczył Rejmus. Wspomniał o spotkaniach w sierpniu z dyrektorem MZDW w Warszawie oraz w październiku i listopadzie z burmistrz Żuromina. – Znaleźliśmy wspólny mianownik, doszliśmy do wniosku, że musimy walczyć wspólnie o tę inwestycję – powiedział wicestarosta. W marcu do powiatu dotarła informacja, że obwodnicę wpisano do wieloletniego planu inwestycji województwa, na opracowanie dokumentów zabezpieczono środki w wysokości 1,2 mln zł. – Mam nadzieję, że za 3, góra 5 lat będziemy razem oddawać tę obwodnicę – zakończył Rejmus.

Z podpisania umowy cieszyła się również burmistrz Żuromina Aneta Goliat. – To zapewne nie tylko poprawi bezpieczeństwo mieszkańców, ale wpłynie również na rozwój gospodarczy miasta i powiatu. Zrobimy wszystko na miarę swoich możliwości – powiedziała.

Przedstawiciele firmy projektowej zapewnili, że dołożą starań, by niezbędną dokumentację obwodnicy przygotować w terminie określonym w zamówieniu.

AO

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Już jedna obwodnica powstała – prawie nikt nią nie jeździ , wolą przez żuromin. Teraz powstaje druga. Przez miasto w dalszym ciągu przejeżdżają tabuny śmoierdzących transportów ze zwierzętami i materiałami budowlanymi – ul. mławskai wyzwolenia. Nikt nie myśli o obwodnicy. Brawo !!!

    • W okolicy jest mnóstwo chlewni i kurników, jak je zlikwidujemy to wówczas nie będą jeździć w Żurominie tabuny śmierdzących ładunków : ) . Tylko czy tego chcemy? Bo z czego będą się utrzymywać mieszkańcy tego powiatu? Jak komuś smrodek przeszkadza, to proponuję wyprowadzić się na Antarktydę – tam nie śmierdzi!!