Informacje

ODPOCZNIJ NA MAZOWSZU. ZACHĘCAMY!

Odpocznij na Mazowszu – takim hasłem władze regionu zachęcają do wybrania Mazowsza na tegoroczne wakacyjne wyjazdy. W trakcie piątkowego spotkania na zamku w Ciechanowie zaprezentowano również dwie niemapy – nowy pomysł na odkrywanie regionu.
Marszałek Adam Struzik zaprezentował podczas piątkowej konferencji nowy pomysł na promocję regionu-niemapy. Fot.Kacper Czerwiński

Branża turystyczna po ponad rocznej przerwie wraca do normalności. Ostatnich kilkanaście miesięcy pandemii to czas obostrzeń i ograniczeń, skutecznie paraliżujących ruch turystyczny, również na Mazowszu. Na co zwraca uwagę marszałek Adam Struzik – Przedłużająca się sytuacja pandemiczna sprawiła, że branża stanęła nad przepaścią. Już same liczby wiele mówią. Rok temu w szczycie sezonu, czyli w lipcu, sierpniu i wrześniu Mazowsze odwiedziło aż o 54 proc. turystów mniej niż w analogicznym okresie w 2019 r. – podkreśla. – Przed nami wakacje. Czasem miejsca warte odwiedzenia znajdują się zaledwie kilkanaście kilometrów od naszej miejscowości, tak jak np. sąsiadujące z Ciechanowem – Opinogóra i Gołotczyzna. Pierwsza z pięknym kompleksem muzealno-parkowym, a do drugiej już wkrótce dojedziemy na rowerze, i również tam będą na nas czekać m.in. urokliwe okoliczności przyrody – dodaje.

Samorząd Mazowsza dzięki wsparciu z UE w ubiegłym roku przekazał ponad 110 mln zł w formie dotacji oraz 80 mln zł w postaci pożyczek obrotowych dla firm związanych z branżą turystyczną i usługową. Jak zauważa Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystki urzędu marszałkowskiego: – Pomoc finansowa to nie wszystko. Z rozmów z przedstawicielami branży wiem, że dla wielu firm wsparcie Mazowsza było jedyną szansą na przetrwanie. Dodatkowo chcąc wzmocnić branżę uruchomiliśmy w ubiegłym roku kampanię „Odpocznij na Mazowszu” skierowaną przede wszystkim do mieszkańców regionu. Chcieliśmy pokazać, że na Mazowszu wciąż jest wiele do odkrycia. Zatrzymać turystów w regionie i w ten sposób wesprzeć lokalnych przedsiębiorców. W tym roku kontynuujemy kampanię – uzupełnia.

Niemapa – nowy pomysł na zwiedzanie Mazowsza

Podczas konferencji prasowej zaprezentowane zostały także dwie niemapy. To ilustrowane kreatywne przewodniki po Mazowszu – jeden dla rodzin z dziećmi, a drugi przygotowany z myślą o seniorach. Nietypowe mapy zostały przygotowane przez kolektyw Mamy Projekt na zlecenie samorządu Mazowsza. – Aby przyciągnąć turystów musimy ich ciągle zaskakiwać, stąd pomysł na pokazanie regionu w formie niemap. Wiele ciekawostek, atrakcyjna forma graficzna sprawią, że te przewodniki znajdą swoich wielbicieli. Niemapy będzie można znaleźć w naszych instytucjach kultury. Oczywiście mamy również wersję online – podkreśla marszałek Adam Struzik. W nowych mazowieckich przewodnikach są pokazane nie tylko miejsca warte uwagi, ale też wyzwania, które podróżnicy mogą podjąć, wędrując po Mazowszu. Przy ich pomocy można poznać kulturę Kurpiów, codzienność mazowieckiej wsi czy nauczyć się rozpoznawać świdermajery. Niemapa to też propozycje dla smakoszy. Sójki mazowieckie, fafernuchy czy rejbaki to lokalne przysmaki, których warto spróbować. Niemapa dla seniorów to z kolei przewodnik z wyraźną czcionką, dużymi ilustracjami czy numerami telefonów do miejsc wartych zobaczenia, co zdecydowanie ułatwi seniorom podróżowanie po regionie.

Niemapy będzie można odebrać za darmo w instytucjach kultury prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego. Wersja online jest dostępna na stronie: https://niemapa.pl/

Konferencja odbyła się na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Ten obiekt nieustannie zmienia się dla turystów. Prace konserwatorskie są już mocno zaawanasowane. Dzięki 851 tys. zł dotacji z budżetu województwa przeobraża się nie tylko otoczenie zamku, ale też jego serce, czyli zamkowy dziedziniec.

Jak przewrotnie podkreśla Robert Kołakowski, dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie – wraca stare – A dokładniej bruk z kamienia polnego, który został ułożony na zamkowym dziedzińcu w ten sam sposób w jakim ułożona był przed wiekami – podkreśla dyrektor. To inwestycja, która zmieni oblicze zamku, pozwalając nam organizować w jeszcze pełniejszym wymiarze wiele wydarzeń, na które już dziś zapraszam wszystkich – dodaje.

Prace rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku od rozbiórki i inwentaryzacji bruku na dziedzińcu. W marcu po zimowej przerwie zostały wznowione. Na zamkowym dziedzińcu pojawił się bruk z kamieni polnych oraz położono nawierzchnię ścieżki edukacyjnej biegnącej wzdłuż murów. W planach jest także nowa droga podjazdowa do przedbramia oraz iluminacja zamkowego dziedzińca. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na jesień.

Oprac. Kacper Czerwiński

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.