Informacje

OŚRODEK ZOSTANIE W RĘKACH POWIATU

Na naszych łamach informowaliśmy o dyskusji, która toczyła się podczas ostatniej sesji Rady Gminy w Kuczborku. Przypomnijmy, że samorząd ubiegał się o przejęcie Ośrodka Zdrowia. Powiat nie wyraża zgody.
Władze powiatu nie zamierzają przekazać swojego majątku

Przypomnijmy, że podczas sesji Rady Gminy w Kuczborku (21 czerwca) wróciła sprawa chęci przejęcia Ośrodka Zdrowia przez samorząd gminny. Obecnie placówka jest nadzorowana przez żuromiński szpital. Właścicielem tej części budynku jest Powiat Żuromiński. Jak pisaliśmy wójt Jacek Grzybicki przy aprobacie radnych wystąpił z pisemnym wnioskiem do Zarządu Powiatu o jej przekazanie. Głównym powodem jest właśnie ośrodek zdrowia, który gmina chciałaby przejąć, gdyż jak twierdzą samorządowcy jego funkcjonowanie pozostawia wiele do życzenia. Wójt zapewniał podczas sesji, że prowadził rozmowy z właścicielem prywatnej przychodni, który jest zainteresowany współpracą, ale póki nie dysponuje pomieszczeniami nie może podjąć konkretnych decyzji. Na razie jednak Zarząd Powiatu negatywnie odnosił się do tych propozycji i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić.

– Jedną z podstawowych funkcji działalności samorządu jest dbałość i racjonalne gospodarowanie mieniem i majątkiem publicznym. Jest to zasada, którą powinni mieć na uwadze wójtowie, burmistrzowie, starostowie, ale również radni wszystkich szczebli. Odnosząc się do tej konkretnej sytuacji (i oczywiście mając na uwadze tę zasadę) prawo przewiduje przekazywanie majątku pomiędzy samorządami w formie dobrowolnej darowizny, ale nie może być tak, że jeden samorząd żąda od drugiego, a takie można odnieść wrażenie po sesji Rady Gminy w Kuczborku-Osadzie. Mam przeświadczenie , że niektórzy radni w swoich wypowiedziach zbyt daleko się posunęli, zdaje się nie bardzo rozumiejąc tę zasadę , o której mówiłem wcześniej- komentuje starosta Jerzy Rzymowski.

Takie rozwiązanie w ocenie przewodniczącego Zarządu Powiatu Żuromińskiego nie jest możliwe. -Niewyobrażalna jest sytuacja, że Rada Powiatu przekaże gminie pomieszczenia, w których funkcjonuje Ośrodek Zdrowia prowadzony przez szpital powiatowy, żeby gmina mogła tam otworzyć własny ośrodek lub przekazać te pomieszczenia podmiotowi prywatnemu- dodaje Rzymowski.

Jak wyjaśnia starosta nie widzi on żadnego problemu w tym, żeby Gmina Kuczbork utworzyła własny ośrodek zdrowia lub otworzył go podmiot prywatny, ale nie w pomieszczeniach obecnie funkcjonującego Ośrodka Zdrowia.

– Używanie przez radnego określenia „nie chcą nam oddać ośrodka” jest kuriozalne. Powiat nie zabrał nikomu ośrodka, tak więc nie musi go oddawać- stwierdził starosta.

-Przypomnę, że kilka lat wcześniej Powiat przekazał gminie już część budynku, w którym obecnie funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury, użyczony został też teren pod plac zabaw dla dzieci, ale tylko i wyłącznie że było to mienie zbędne i nie wykorzystywano go w działalności jednostki samorządowej.

Faktem jest, że wiele jednostek zmaga się obecnie z brakiem lekarzy, co wpływa na ich funkcjonowanie.

– W chwili obecnej SPZZOZ w Żurominie nie zamierza rezygnować z prowadzenia Ośrodka Zdrowia w Kuczborku, tak więc temat przekazania pomieszczeń należy uznać za zamknięty- kończy starosta Jerzy Rzymowski.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.