Rys historyczny można przeczytać na stronie internetowej szkoły i będzie on przedstawiony podczas uroczystości, która zaplanowana jest na boisku szkolnym. Poprzedzi ją uroczysta Msza św. w zieleńskim kościele, podczas której poświęcony zostanie nowy sztandar szkoły.
– Przygotowania do obchodów 50-lecia trwają od września ubiegłego roku – mówi dyrektor placówki Czarek Ossowski. Zawiązał się wówczas komitet, złożony m.in. z byłych absolwentów, który wspiera dyrektora w przygotowaniu tej jakże wspaniałej uroczystości.
Ossowski, który na czele szkoły stoi od 6 lat, od 2017r., zaznacza, że kiedy tylko został dyrektorem, postawił sobie za cel zmianę wyglądu budynku i doposażenie placówki w materiały dydaktyczne. I faktycznie szkoła ciągle się zmienia. I na pewno dawni absolwenci nie poznaliby dziś zarówno oferty edukacyjnej, bo ta od kilku lat jest dostosowana do potrzeb rynku pracy, ale i samego obiektu dydaktycznego. O remontach w tej szkole pisaliśmy na łamach „Kuriera Żuromińskiego” wielokrotnie. W ostatnim czasie, jak przypomina Ossowski, udało się tu zmodernizować salę gimnastyczną (z udziałem środków marszałkowskich, to prawie 200 tys. zł). W 2020r. w czasie wakacji przeprowadzono remont parteru szkoły. Zostały wymienione drzwi w salach lekcyjnych, pomieszczeniach administracyjnych oraz sanitarnych. Korytarz został pomalowany, a w miejscu starej lamperii został położony tynk mozaikowy. Potem, w kolejnym roku, to samo zrobiono na piętrze. Z marszałkowskich środków wyposażono salę ekonomiczną, gdzie m.in. zakupiono kilkanaście nowych komputerów..
Ostatnią poważną inwestycją była termomodernizacja budynku. Przeprowadzono ją w ubiegłym roku. Odbyła się w ramach zadania pn. „Termomodernizacja szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Powiat Żuromiński” w ramach programu „Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych”, gdzie Starostwo Powiatowe, jako organ prowadzący, złożyło wniosek i skąd udało się pozyskać ogromne środki dla swoich placówek (LO w Żurominie, ZST-Z w Żurominie, ZS w Zielonej). Wysokość wsparcia finansowego określonego w promesie inwestycyjnej wyniosła 5 299 158,61 zł, a wkład własny powiatu 10%. Łącznie na to zadanie wydano 5 887 954,01 zł.
W ramach zadania w Zielonej (za ponad 2,7 mln zł) realizowane były m. in.: docieplenie oraz remont budynku wraz z remontem instalacji wewnętrznych.
– Ważne było też przekształcenie budynku dydaktycznego, gdzie kiedyś mieściła się chlewnia, na budynek dydaktyczny, gdzie hodowane są zwierzęta dla potrzeb uczniów – m.in. kozy, pawie, papugi, bażanty, króliki. To wszystko dla młodzieży, uczniów kierunku weterynaria i kierunku rolniczego – mówi dyrektor szkoły. Ze zmian, jakie zaszły za jego kadencji, Ossowski wymienia również utworzenie klasy o profilu technik logistyk. Jego zdaniem w dzisiejszych czasach jest on bardzo potrzebny, bo choć pierwszy nabór przyniósł zainteresowanie 15-16 osób, to dziś rekrutacja zakończyła się zainteresowaniem 60 osób, czyli utworzone zostaną prawdopodobnie dwie duże klasy. – A kierunek jest dobry, choć były na początku obawy uczniów, rodziców, że na naszym terenie to zbędne. Udało nam się ich przekonać, że jest to profil trafiony – dodaje.
Wszystkie te zmiany, zarówno w ofercie, jak i wyglądzie placówki, będą na pewno omawiane i uwypuklane podczas uroczystości, jaka zbliża się wielkimi krokami – już 8 września planowane są obchody 50-lecia istnienia szkoły.
– Liczę na to, że dzisiejszy wygląd szkoły i zmiany, jakie zaszły przez ostatnie lata, spotkają się z aplauzem i podziwem gości – mówi Ossowski.
Wśród gości zaproszonych na jubileusz nie zabraknie oczywiście przedstawicieli organu prowadzącego, dyrektorów pozostałych placówek oświatowych prowadzonych przez powiat, przedstawicieli służb, inspekcji i instytucji współpracujących ze szkołą. Zaproszono byłych dyrektorów, wicedyrektorów, kierowników praktycznej nauki zawodu, nauczycieli i pracowników. Mile widziani będą absolwenci, którzy będą mieli okazje do spotkania z koleżankami i kolegami z klasy. Zaproszono też sponsorów, którzy wsparli organizację. Ale każdy może jeszcze się zgłosić do dyrektora lub sekretariatu szkoły, jeśli chciałby dołożyć swoją cegiełkę. – Dziękuję tym, którzy już nas wsparli i zachęcam innych do współpracy – mówi dyrektor szkoły.
Część oficjalna rozpocznie się Mszą św., podczas której będzie poświęcony nowy sztandar. Potem uroczystości odbędą się przed budynkiem szkoły, gdzie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Przemowy, występy zaplanowano z kolei na szkolnym boisku. Podczas jubileuszu goście będą mogli kosztować lokalnych potraw, bo zaproszono do współpracy m.in. koła gospodyń wiejskich ze swoimi stoiskami. Będzie grill, ciasto, kawa i napoje. A wieczorem w dworku w Chamsku odbędzie się bal, na który można się jeszcze zapisać. Szczegóły dotyczące balu można uzyskać w sekretariacie szkoły. Jak zapewnia Ossowski, jest on otwarty dla wszystkich, są jeszcze wolne miejsca. Oprócz typowej oprawy (posiłki, tańce) przewidziane są na nim liczne atrakcje.
-Zapraszam na obchody wszystkich, którzy chcą z nami świętować ten dzień – mówi Czarek Ossowski.
AO
Dodaj komentarz