Informacje

OSTRZEGAJĄ MIESZKAŃCÓW PRZED KARAMI

Takie informacje o karach znów pojawiły się w blokach na terenie miasta
fot. Czytelnik

6 sierpnia w blokach na terenie miasta pojawiły się informacje dla mieszkańców o tym, że znów są nieprawidłowości w segregacji odpadów biodegradowalnych.

„W związku z informacją Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin oraz Żuromińskich Zakładów Komunalnych o nieprawidłowej segregacji bioodpadów przez współwłaścicieli wspólnot mieszkaniowych (…) informujemy, że w przypadku kolejnych stwierdzeń przez odbiorcę odpadów, Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin obciąży w formie decyzji administracyjnej Wspólnoty Mieszkaniowe dodatkową opłatą karną w wysokości 66 zł od osoby, którą zostanie obciążony każdy właściciel mieszkania.

Przypominamy, że odpady bio należy wrzucać do pojemników koloru brązowego luzem bez opakowań, niedopuszczalne jest wrzucanie odpadów bio w woreczkach foliowych, reklamówkach i innych opakowaniach” – brzmi komunikat wywieszony w blokach. Znajduje się w nim apel, by przestrzegać zasad, a reklamówki po tych odpadach wyrzucać do śmieci zmieszanych (bo są zanieczyszczone i nie nadają się do plastiku).

W redakcji od razu rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy są wzburzeni. – Jak się Jasiu nie nauczy na klasówkę, to tylko Jasiu dostaję jedynkę, a nie cała klasa. Co to za odpowiedzialność zbiorowa? My segregujemy, widać, że bardzo dużo jest prawidłowo wysegregowanych śmieci, nawet sam urząd podkreślał, że jest coraz lepiej, a teraz znów nas straszą, że przez jednego mieszkańca, któremu się nie chce albo który może z różnych powodów wrzuca bioodpady z reklamówką kary będą płacić wszyscy mieszkańcy bloku? To jakaś paranoja – bulwersują się nasi rozmówcy. W dyskusjach podkreślają, że nikt nie jest w stanie stać cały dzień pod koszem i pilnować, w jaki sposób sąsiad czy sąsiadka wyrzuca śmieci, bo przecież nikt nie jest szpiegiem, a poza tym ludzie pracują, mają swoje zajęcia. Ich zdaniem system śmieciowy jest zwyczajnie zły, a karanie wszystkich wręcz niezgodne z prawem.

Jak rozwinie się ta sytuacja, na razie nie wiadomo. Na razie przy kilku blokach np. na osiedlu Zamojskiego pojawiły się zadaszone metalowe wiaty, w których umieszczone są kosze na odpady. Są zamykane, a mieszkańcy mają do nich klucze.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.