Informacje

PAMIĘTALI O POWSTANIU W GETCIE WARSZAWSKIM

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łaszewie i Zespołu Szkół w Siemiątkowie uczcili pamięć powstańców z getta warszawskiego- wzięli udział w akcji „Żonkile”.

19 kwietnia obchodziliśmy 78. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Do końca życia pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. W każdą rocznicę powstania składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów – żonkili.

Uczniowie klasy 6a, 7a, 7b Zespołu Szkół w Siemiątkowie oraz uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie dołączyli do akcji „Żonkile”, prowadzonej pod kierunkiem nauczycielki Justyny Ostrowskiej. Jak nas sama poinformowała, uczniowie przygotowali krótką prezentację, którą można obejrzeć na profilu obu placówek. Obróbką i montażem prezentacji zajęli się uczniowie Mateusz Kowalczyk (klasa 7b) i Filip Szałek (klasa 6a). Udział w akcji wzięli również dyrektorzy szkół i obsługa administracyjna.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Akcji towarzyszy hasło „ Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych – podkreśla Justyna Ostrowska.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.