Informacje Wiadomości

PIERWSZE TRANSPORTY WIATRAKÓW DOTRĄ W PIĄTEK

Wielokrotnie na naszych łamach pisaliśmy o powstającej nowej farmie wiatrowej na terenie naszego powiatu. Pierwsze elementy turbin dojadą już w tym tygodniu.
Przy jednym z rond żuromińskiej obwodnicy wybudowano tymczasową drogę dla przejazdu transportów.

Od ponad roku na terenach gmin Kuczbork i Żuromin trwają prace ziemnie. Grunty były przygotowywane na budowę nowej farmy wiatrowej. Inwestorem jest Polenergia S.A.. Spółka „postawi” na naszym terenie 55 nowych wiatraków. Będą to turbiny typu V110-2,2 firmy Vestas o łącznej mocy 121 MW.

Kierowcy, jak i piesi mogli zauważyć, że w wielu miejscach na terenie Żuromina oraz okolicznych miejscowości przy skrzyżowaniach i zakrętach pojawiły się betonowe wzmocnienia poboczy. Wszystko jest związane z transportem elementów turbin wiatrowych, które już w tym tygodniu dojadą na teren powiatu żuromińskiego. Pierwsze samochody dotrą w piątek (10 września) nad ranem.

Elementy wiatraków są transportowane aż z portu w Gdyni. Na teren naszego powiatu będą wjeżdżały od strony Sierpca. Ciągniki siodłowe z naczepami będą przejeżdżały m.in. przez Lutocin, Poniatowo i Żuromin. Zgodnie z planem większość transportów ponadgabarytowych będzie się odbywała w godzinach nocnych. Jedyną niedogodnością dla mieszkańców mogą być pomarańczowe światła lamp błyskowych, którymi będą oświetlone pojazdy z konwojów.

Transporty odbywać się będą przez kilkanaście dni, po kilka pojazdów dziennie. Jeden cały wiatrak jest podzielony na 9 części, które są przewożone oddzielnie (elementy wieży, łopaty, gondola).

Inwestor planuje w dniach 13 września rozpocząć wstępny montaż wiatraków. W pierwszej kolejności zamontowane zostaną pierwsze dwie dolne części wież. Natomiast na przełomie września i października mają zacząć się montaże końcowe (pozostałe elementy wieży, gondola i łopaty).

Do sprawy transportów z pewnością będziemy wracać na naszych łamach.

Kacper Czerwiński

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.