Na sygnale

Pijany, bez prawa jazdy, kasku…

Pijany 40-latek, bez uprawnień, bez kasku wsiadł na quada niedopuszczonego do ruchu i jeździł po drodze publicznej. Został zatrzymany przez policjantów. Za swoje zachowanie odpowiadał będzie przed sądem.

Policjanci żuromińskiej drogówki w minioną środę (30.08) w trakcie pełnienia służby w Pietrzyku (gmina Lutocin) zauważyli wyjeżdżającego z posesji kierującego quadem, który wiózł pasażera. Podróżujący czterokołowcem mężczyźni zignorowali podstawową zasadę bezpieczeństwa dla nich samych, a mowa tu o kasku ochronnym, którego kierowca i pasażer nie posiadali. Był to wyraźny sygnał dla mundurowych, by przeprowadzić kontrolę. Chwilę później policjanci zatrzymali pojazd do kontroli. Brak kasków okazał się początkiem kłopotów kierującego czterokołowcem 40-letniego mężczyzny. Policjanci ustalili, że kontrolowany pojazd nie został dopuszczony do ruchu. Kierowca natomiast nie posiadał uprawnień do kierowania, bo … rok temu stracił je za jazdę pod wpływem alkoholu. Dalsza kontrola pokazała, że 40-latek nie wyciągnął wniosków sprzed roku. Badanie alkomatem wykazało promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili 40-latkowi dalszą jazdę. O jego losie zdecyduje sąd.

Przypominamy!

Zadbajmy o to, by korzystanie z takich pojazdów było komfortowe, bezpieczne i zgodne z przepisami. Zgodnie z art. 40 ust. 1 Kodeksu drogowego jedynym obowiązkowym wyposażeniem motocyklisty czy kierującego quadem jest kask. „Kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.” Kierowca zobowiązany jest posiadać wymagane prawo jazdy minimum kategorii B1, które można uzyskać mając ukończone 16 lat, a w przypadku czterokołowców lekkich mogą nimi kierować osoby, które ukończyły 14 lat i posiadają prawo jazdy kategorii AM.

Autor: asp. Tomasz Łopiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.