Informacje

PIOSENKĄ, WIERSZEM I RYSUNKIEM UCZCILI PAPIEŻA

„Rok św. Jana Pawła II - w 100 rocznicę urodzin i 15 rocznicę śmierci” – pod takim hasłem odbyły się ostatnio w Żuromińskim Centrum Kultury konkursy dla dzieci i młodzieży. Znani są już zwycięzcy.
fot. ŻCK

Konkurs wokalny, którego koordynatorem była Kinga Rutkowska, miał na celu zachęcanie dzieci i młodzieży do czynnego uczestnictwa w amatorskim ruchu muzycznym, promocję osób utalentowanych muzycznie i motywowanie ich do systematycznego doskonalenia, umożliwienie publicznej prezentacji umiejętności wokalnych i muzycznych oraz wyróżnienie najciekawszych występów. Chodziło też w nim o propagowanie wartościowego repertuaru wokalnego, wymianę pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród wykonawców, a także wspieranie działań twórczych młodzieży w różnych formach aktywności. Uczestnicy w wieku 11-18 lat prezentowali na scenie utwory z tematyką odnoszącą się do postaci Jana Pawła II. Wystąpiły: Oliwia Grzywińska, Aleksandra Wacławska, Łucja Lorkowska, Amelia Fall, Maria Matysiak, Oliwia Welenc, Natalia Ślaz, Magdalena Budka, Zuzanna Michna, Alicja Więckowska, Zuzanna Chądzyńska i Amelia Czaplińska. ŻCK udostępniło nagrania występów, a publiczność oddając głos na dane nagranie przyznała nagrodę publiczności. Tak nagrodzono Oliwię Welenc. Z kolei jury przyznało nagrodę grand prix Zuzannie Chadzyńskiej, I miejsce zajęła Magdalena Budka, II – ex aequo Maria Matysiak i Alicja Więckowska, a III – ex aequo Łucja Lorkowska i Amelia Fall.

Z kolei ci, którzy lubią recytować, mogli się wykazać w konkursie recytatorskim. On też był poświęcony postaci Jana Pawła II. Miał na celu popularyzowanie literatury, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie młodzieży literaturą i sztuką, dodatkowo zachęcanie do występów na scenie i wspieranie działań twórczych młodzieży w różnych formach aktywności. Przeznaczony był dla uczestników w wieku 11-18 ( szkoła podstawowa i średnia). Ich zadaniem była recytacja dowolnego fragmentu z poezji Jana Pawła II. Komisja konkursowa oceniła interpretację tekstu, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny. Grand Prix zdobyła Łucja Lorkowska, I miejsce zajęła Martyna Kąkolewska, II miejsce – Oliwia Szymaniak, a III miejsce – Anna Babecka.

Dla miłośników formy malarskiej i rysunku przeznaczony był natomiast konkurs plastyczny. Miał on na celu m.in. zachęcanie dzieci i młodzieży do czynnego uczestnictwa w amatorskim ruchu plastycznym, promocję osób utalentowanych plastycznie i motywowanie ich do systematycznego doskonalenia, umożliwienie publicznej prezentacji talentu plastycznego poprzez prezentację prac na wystawie pokonkursowej, propagowanie sztuki plastycznej jako wyrażanie wrażliwego spojrzenia na świat i ludzi. Oczywiście chodziło w nim o upamiętnienie postaci Karola Wojtyły, przybliżenie najmłodszym biografii Papieża-Polaka, najważniejszych informacji i wydarzeń z jego życia i pontyfikatu.

Jury oceniło dostarczone prace (ich zgodność z tematyką, estetykę pracy, oryginalność, samodzielność wykonania). Przyznano 6 wyróżnień, a otrzymali je: Antonina Lorkowska, Lena Żołnowska, Angelika Karbowska, Dawid Karbowski, Nikodem Paduch, Wiktoria Sołtysiak. Koordynatorem konkursu była Beata Sobieraj.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.