Kalendarium

PISALIŚMY O TYM W UBIEGŁYM ROKU

W Nowy Rok weszliśmy wszyscy z pewnym niepokojem, ale również z nadzieją, że będzie lepszy i uda nam się pokonać epidemię. Co wydarzyło się w poprzednim roku? O czym pisaliśmy? Poniżej krótkie podsumowanie.

Styczeń

W pierwszym wydaniu „Kuriera” w 2020 roku pisaliśmy o tragicznym wypadku, który wydarzył się na trasie Obórki-Jasiony. Zginął w nim 24-letni mieszkaniec gminy Lubowidz. Służby wezwano do płonącego pojazdu. Ciało mężczyzny znaleziono nieopodal wraku.

W tym wydaniu ukazał się również wywiad ze starostą żuromińskim Jerzym Rzymowskim, który zapowiadał, że ten rok będzie dobry, z dobrym budżetem. Samorząd powiatu musiał borykać się w trakcie, tak jak wszyscy, z pandemią koronawirusa, ale rzeczywiście ten rok w naszym powiecie był dobry pod względem inwestycyjnym.

Po ponad 21 latach pracy w Starostwie Powiatowym na emeryturę odeszła skarbnik Irena Brejna. Pożegnano ją oficjalnie podczas styczniowej sesji Rady Powiatu. Irenę Brejnę zastąpiła Monika Kotłowska, która wcześniej była sekretarzem Lubowidza.

Kolejny powiatowy rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas 28 finału WOŚP żuromiński sztab zebrał 100 082,80 zł., sztab w Bieżuniu równie imponujące 83 204,02 zł.

Po raz czwarty nagrodziliśmy najpopularniejszych sportowców. 31 stycznia podczas Balu Sportowca wręczyliśmy nagrody zwycięzcom naszego plebiscytu na „Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Żuromińskiego”, na których oddano łącznie ponad 13 tysięcy głosów. Tradycyjnie już nasza impreza miała charytatywny charakter. Podczas przeprowadzonej licytacji udało się zebrać łącznie 37 850 złotych. Środki trafią do podopiecznych fundacji „Odzyskać Radość” i „Przyszłość dla Dzieci” oraz Piłkarskiego Przedszkola „Wkry Żuromin”. Sportowe środowisko nie zapomniało również o byłym zawodniku „Wkry Bieżuń” Jakubie Dobiesie, który uległ wypadkowi.

Luty

50 tysięcy zł – tyle w 2020 roku miasto Żuromin planowało przeznaczyć na rozwój i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. O 100 tys. z mniej, niż w latach ubiegłych. Nie zgadzali się z tym działacze Wkry Żuromin, którzy byli głównym beneficjentem. W rezultacie klub otrzymał większe wsparcie.

Brak stosownej komunikacji i nieuzasadnione obcięcie środków na działalność chóru nauczycielskiego – takie zarzuty w stosunku do dyrektora ŻCK Janusza Kuklewicza kierowali jego członkowie. Podczas posiedzenia komisji oświaty emocje u obu stron sięgnęły zenitu.

W lutym pisaliśmy również o cały czas spadającej liczbie ludności. Z roku na rok ubywa mieszkańców naszego powiatu. Coraz mniej liczne są nie tylko poszczególne wsie, ale również i trzy miasta – Żuromin, Bieżuń i od dwóch lat Lubowidz. Populacja kurczy się nawet o kilkadziesiąt osób rocznie. Powiat na początku roku zamieszkiwało 38 756 osób.

58-letni kierowca mercedesa w środę 19 lutego spowodował dwie kolizje i uciekł z miejsca zdarzenia. Śledczy czekali wówczas na wyniki badania krwi. W zdarzeniach na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Sprawa do dziś jeszcze się nie zakończyła.

Władze gminy Kuczbork chciały zmienić stopień organizacji szkół podstawowych w Gościszce, Sarnowie i Chojnowie. Część rodziców i mieszkańców zdecydowanie sprzeciwia się tym planom. Uchwałę o zamiarze reorganizacji podjęto podczas sesji w lutym. Jak wiadomo, przeorganizowano jedynie szkołę w Sarnowie.

Marzec

Na początku marca informowaliśmy o zbliżającym się do naszego powiatu koronawirusie. Choć bardzo długo byliśmy zieloną wyspą, strach przed nieznanym paraliżował wielu. 4 marca z inicjatywy starosty Jerzego Rzymowskiego odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego tematem było zagrożenie mieszkańców powiatu żuromińskiego koronawirusem. Tego dnia ogłoszono pierwszy przypadek zachorowania w Polsce.

Do wojewody mazowieckiego wpłynęło pismo z żądaniem wygaszenia mandatu radnego Wojciecha Rochny. Autor anonimowego donosu twierdził, że Rochna łamie ustawę o samorządzie gminnym zasiadając w Radzie Miejskiej i zarządzie MKS Wkra Żuromin. W rezultacie sprawa zakończyła się tym, że nie dopatrzono się złamania prawa.

Pochodzący z Ciechanowa lekarz na jednym z portali społecznościowych oskarżał o pedofilię żuromińskiego wikariusza. Ksiądz miał dopuścić się wobec niego molestowania, gdy ten był nastolatkiem. Po naszej publikacji Kuria Płocka przekazała sprawę prokuraturze. Ta jednak umorzyła śledztwo, bo skarżący nie chciał zeznawać w tej sprawie.

Kwiecień

Żuromiński sanepid ukarał już pierwszych mieszkańców, którzy niestety nie stosowali się do obowiązujących w kraju zakazów, m.in. zgromadzeń. Łączna kwota wszystkich nałożonych kar administracyjnych to już 90 tys. zł.

W ogólnopolskich mediach zawrzało, kiedy to Poczta Polska rozesłała maile do samorządów z żądaniem przesłania spisu wyborców. Gminy z naszego powiatu także nie spełniły żądań operatora pocztowego. Wszystko przez planowane wybory prezydenckie, które miały odbyć się korespondencyjnie.

Maj

Żuromiński szpital redukował zatrudnienie. Niektóre umowy wypowiedziano, część osób nie otrzymała godzin w maju. Sprawa dotyczy m.in. salowych, recepcjonistek, pielęgniarek, a nawet lekarzy. Epidemia koronawirusa sprawiła, że obłożenie na oddziałach wynosiło średnio 20-40% łóżek. Tym samym przychody placówki spadły.

Choć powinien zostać w domu i nie wychodzić, nie wytrzymał. Dwukrotnie kontrolowany mieszkaniec Zielonej, który po powrocie z zagranicy powinien być w domu, wyszedł. To pierwszy w powiecie przypadek opuszczenia kwarantanny. A dlaczego wyszedł? Żeby napić się alkoholu.

Pandemia uderzyła w budżety samorządów. Wiele firm przestało zarabiać, co za tym idzie nie płaciło podatku dochodowego. Duże metropolie straciły w kwietniu miliony. Nasze samorządy proporcjonalnie tyle samo, po około 40 %.

Tylko gmina Żuromin zdecydowała się na otwarcie żłobka i przedszkoli. Placówki ruszyły nie 6 a 11 maja. Nie ma w nich jednak tyle dzieci, ile wstępnie zapowiadano. Rodzicie mieli zapisać łącznie 125 dzieci, dotarło znacznie mniej.

Samorządy zaczynają dokładnie liczyć każdą złotówkę. Zaczęło się szukanie oszczędności. I gaszenie światła. W miejscowościach lampy zaczęły gasnąć wcześniej. Tak było na terenie gmin Lubowidz i Lutocin.

Radni Rady Miejskiej w Lubowidzu podczas sesji 22 maja jednogłośnie podjęli decyzję o powołaniu nowego skarbnika miasta i gminy. Anna Krajewska zastąpiła na tym stanowisku Marzenę Kujawę, która złożyła rezygnację.

Czerwiec

68-letnia mieszkanka powiatu zaufała poznanemu w sieci mężczyźnie, podającemu się za żołnierza. Niestety, tak jak nagle się pojawił, tak nagle zniknął, a wraz z nim blisko 40 tys. zł oszczędności kobiety.

W jednej z miejscowości na terenie gminy Żuromin doszło do nieszczęśliwego wypadku. Dwóch chłopców w wieku 10 i 12 lat bawiło się wiatrówką. 12-latek został postrzelony w szyję. Trafił do szpitala w Warszawie.

Policjanci chcieli wlepić mandat kobiecie, która wyprzedzała w niedozwolonym miejscu. Okazało się, że 61-letnia lekarka miała ponad promil alkoholu. Została zatrzymana w środku tygodnia, po godzinie 9:00 rano.

W tamtym roku na rozliczenie się z fiskusem mieliśmy więcej czasu niż zwykle. Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Jak zawsze pisaliśmy o tym, ilu milionerów jest w naszym powiecie. Osób, które osiągnęły dochód powyżej miliona złotych było 26. Najbogatszy z nich zarobił ponad 10 300 000 złotych.

Lipiec

W pierwszy wydaniu lipca przedstawiliśmy szczegółową analizę wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich. Prezydent Andrzej Duda mógłby liczyć na reelekcję w pierwszej turze, gdyby wyborcy z powiatu żuromińskiego mieli decydujący głos. Otrzymał 59,10 % głosów. Rafał Trzaskowski zyskał poparcie 19,07 % mieszkańców. Frekwencja wyniosła 59,07 %.

Kuczborscy radni rozpatrywali skargę na dyrektor Szkoły Podstawowej w Gościszce. Zastrzeżenia do jej pracy mieli Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz jedna z nauczycielek. Komisja Skarg i Wniosków uznała, że zachodzi podejrzenie braku współpracy.

Dosyć ostra dyskusja toczyła się podczas jednego z posiedzeń komisji Rady Powiatu. Prowadzone przez samorząd powiatu postępowania przetargowe przyniosły oszczędności. Padł pomysł, żeby część środków przekazać szpitalowi. Sprzeciwiał się temu radny Janusz Welenc, który chciał, żeby placówkę prześwietlił niezależny audytor. W rezultacie tak się nie stało.

W tym miesiącu informowaliśmy również o rozpoczęciu ogromnej inwestycji Polenergii, czyli budowie 55 nowych turbin wiatrowych. Budowa cały czas trwa. Wiatraki staną na terenie gmin Kuczbork i Żuromin.

Sierpień

Kolejny raz właściciele i najemcy sklepów przy ulicy Szkolnej w Żurominie zwrócili się do magistratu z prośbą o wprowadzenie przy lokalach czasowego postoju pojazdów. Także kolejny raz nic z tego nie wyszło.

Powiat Żuromiński znalazł się wśród 17 beneficjentów Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej. Dzięki otrzymanym pieniądzom wybudowana została stacja meteorologiczna w Zielonej. Urządzenie pomoże w pozyskiwaniu rzetelnych informacji dot. suszy.

Maturzyści poznali wyniki egzaminów. Ze względu na pandemię matura odbyła się później niż zwykle. Czy nietypowa sytuacja miała wpływ na bardzo przeciętną zdawalność?- zastanawialiśmy się wówczas. Maturzyści się nie popisali. Zdawalność w naszym powiecie wyniosła 56,20%.

W sierpniu informowaliśmy o pierwszej śmierci mieszkańca powiatu żuromińskiego, do której przyczynił się koronawirus. Mężczyzna miał 90 lat i od bardzo długiego czasu ciężko chorował.

Wrzesień

Na początku września opisywaliśmy perypetie związane z zamknięciem Szkoły Podstawowej w Sinogórze. Zarządzeniem burmistrza Lubowidza uczniowie Szkoły Podstawowej w Sinogórze mieli realizować obowiązek nauki w Zespole Szkół w Syberii. Powodem był zły stan techniczny budynku. Zdecydowana większość rodziców przeniosła swoja dzieci. Szkoła przestała funkcjonować. Sprawie przygląda się prokuratura.

Rozłam w żuromińskim magistracie. Burmistrz Aneta Goliat odwołała swojego zastępcę. Michał Bodenszac do końca roku przebywał na wypowiedzeniu bez obowiązku świadczenia pracy. Aneta Goliat twierdziła, że straciła do niego zaufanie. Do dziś nie powołała nowego zastępcy.

W tym miesiącu doszło również do tragicznego wydarzenia w żuromińskim szpitalu. 39-letni wówczas pacjent chirurgii popełnił samobójstwo. Mężczyzna wyskoczył z okna na 4 piętrze. Zginął na miejscu.

Państwowa Inspekcja Pracy kontrolowała urzędy i instytucje pod kątem przestrzegania bezpieczeństwa związanego z epidemią. Nie jest to jednak główne zadanie inspektorów. Prewencyjne kontrole wykazały sporo nieprawidłowości. W ciągu paru miesięcy nałożono kary grzywny w łącznej wysokości 6 300 złotych.

Tradycji stało się zadość, ale w tym roku akcja pt. „Narodowe czytanie” w Powiatowo-Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żurominie miała zupełnie inny charakter. „Balladynę” czytano… zdalnie. Czytelnicy oglądali akcję na Facebooku.

Październik

Znowu wrzało na linii miasto-powiat. Tym razem kością niezgody stała się obwodnica Żuromina. Władze powiatu nie kryły rozgoryczenia, a burmistrz Żuromina prostowała nieprawdę. Na szczęście, (o czym również pisaliśmy) włodarze się dogadali. Opracowali wspólne stanowisko i chcą razem pracować na rzecz budowy obwodnicy.

O tym, czy mieszkańcy dobrze segregują śmieci i czy były w tym zakresie kontrole rozmawiano podczas jednej z komisji infrastruktury Rady Miejskiej w Żurominie. Okazuje się, że… nie jest tak tragicznie. Finalnie przyczyniło się do tego, że cena śmieci w 2021 poszła w dół.

Starosta Jerzy Rzymowski oraz wicestarosta Ireneusz Rejmus odebrali statuetkę w imieniu całego samorządu powiatu za realizację programu szczepień. Dzięki jego realizacji znacznie wzrósł odsetek zaszczepionych mieszkańców.

W połowie października koronawirus poważnie zaczął paraliżować szkoły w naszym powiecie. Ze względu na zakażanie personelu oddział wewnętrzny szpitala wstrzymał przyjęcia.

Przez pewien czas największym ogniskiem pandemii w naszym powiecie był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Pozytywny wynik w kierunku zakażenia koronawirusem uzyskało 42 pensjonariuszy i 8 pracowników personelu. Sytuacja po paru tygodniach się ustabilizowała.

Listopad

Pozytywną informacją, jaką przekazaliśmy naszym Czytelnikom był fakt, że po raz drugi w Żurominie padła główna nagroda podczas losowania LOTTO. Szczęśliwiec, który trafił „szóstkę” wygrał 3 311 283 złote. Nagroda padła podczas losowania 27 października.

Na początku listopada na naszych łamach ukazała się również relacja ze strajku kobiet, który przeszedł ulicami miasta. Mieszkańcy Żuromina oraz okolicznych miejscowości dołączyli się do ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wyrazili swój sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakazuje aborcji z przyczyn eugenicznych. Wzięło w nim udział kilkaset osób.

Prokuratura Rejonowa w Płocku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 42-letniego księdza Krzysztofa L., któremu przedstawiono sześć zarzutów przestępstw seksualnych. Duchowny był m.in. wikariuszem w Bieżuniu.

Od ponad miesiąca w żuromińskim szpitalu przebywał noworodek, którego matka porzuciła tuż po porodzie. Procedurę adopcyjną wydłużał również fakt, że matka jest Ukrainką.

Żuromin nie będzie na razie realizował projektu „zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście”. Radni wykreślili tę inwestycję z Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ich zdaniem samorządu nie stać teraz na taką inwestycję. Niezbędny byłby kredyt w wysokości 2,5 mln złotych.

Grudzień

Bieżuński pałac powoli doczekał się zainteresowania. Jeszcze trochę, nim ruszą właściwe prace rewitalizacyjne. Ale początek już jest. Na budynkach powstanie tymczasowe zadaszenie, które powstrzyma dalsze niszczenie obiektów.

Trzy uczennice żuromińskich szkół zostały nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu poezji im. Stefana Gołębiowskiego. Jury doceniło ich wiersze. Pomimo pandemii konkurs obronił się swoją renomą i nadesłano 51 zestawów wierszy.

Od marca, kiedy zaczęła się szerzyć pandemia koronawirusa, coraz częściej mówi się o zgonach osób, które zmarły również z powodu paraliżu służby zdrowia. W porównaniu do zeszłego roku w powiecie żuromińskim zgonów było więcej.

W piątek, 11 grudnia walkę z koronawirusem przegrał żuromiński organista Piotr Surgał. Od niemal trzech lat zapewniał oprawę muzyczną nabożeństw w żuromińskim sanktuarium.

Ogłoszenie wyników naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wywołało falę negatywnych komentarzy. Wsparcie otrzymały głównie samorządy powiązane z Prawem i Sprawiedliwością. Samorządy z powiatu żuromińskiego – 0 zł.

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.