Informacje

PLANY REWITALIZACJI PODWORSKIEGO PARKU W ZIELONEJ

Samorząd powiatu stara się pozyskać dotacje na kolejne etapy planowanej rewitalizacji parku podworskiego przy Zespole Szkół w Zielonej.
Wizualizacja parku, fot.starostwo

W lutym br. złożono dwa wnioski o wsparcie. Pierwszy, do Samorządu Województwa Mazowieckiego, zakłada pozyskanie 200 000 zł (co stanowi 47,26% całkowitego kosztu etapu I zadania), a dotyczy przygotowania terenu i wykonanie ścieżek z nawierzchni mineralnej z zachowaniem układu ogrodu z 1877 r. Drugi wniosek (na kwotę 188 tys. zł) dotyczy budowy ogrodzenia.

Rewitalizacja jest konieczna, bo historyczny układ zabytkowego parku został całkowicie zatarty i zmieniony na skutek drobnych prac, które miały miejsce w II połowie XIX w. Planowane prace mają pozwolić odtworzyć pierwotny układ kompozycyjny zabytkowego założenia parkowego. Pozyskanie dotacji na realizację opisanych etapów umożliwiłoby wykonanie kolejnych etapów zaplanowanej rewitalizacji, polegających na wykonaniu oświetlenia, zamontowaniu ławek, tablic informacyjnych i nasadzeniu zieleni.

Wnioski o dotacje złożono w oparciu o opracowaną wcześniej dokumentację projektowo – kosztorysową, pozwolenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie robót budowlanych polegających na rewitalizacji parku oraz decyzję organu budowlanego zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia budowlanego.

Dokumentacja projektowo–kosztorysowa i pozostała dokumentacja niezbędna do wykonania zadania została wykonana w 2021 r. ze środków powiatu. Wydano na ten cel 47 970 zł.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.