Informacje Samorząd

PO EURO SIĘGALIŚMY NIECHĘTNIE

Pismo „Wspólnota” opublikowało coroczny ranking pozyskiwania środków UE przez samorządy. Jak wypadły w nim nasze jednostki?
fot.pixabay

Jak informują autorzy rankingu dotyczy on budżetu wieloletniego Unii Europejskiej, który skończył się w 2020 roku, ale zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regułami środki mogą być wydawane jeszcze w kolejnych latach. „Wspólnota” do stworzenia rankingu wykorzystała dane ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Wydatki z budżetu 2014–2020 będą jeszcze pojawiać się w kolejnych sprawozdaniach samorządów, tych dotyczących roku 2022. Dane mają zatem charakter zbliżony do podsumowania całego siedmioletniego okresu.

Dane publikowane w zestawieniu to łączna wysokość dotacji w przeliczeniu na mieszkańca. Liderami są Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk. Kwoty przekroczyły tam 10 tysięcy złotych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Nie ma samorządu, który nie pozyskałby żadnych dotacji, jednak są takie, gdzie kwota nie przekracza 100 złotych na osobę.

Jak wypadły tu nasze samorządy? Zacznijmy od powiatu, w tej kategorii najlepszym w Polsce okazuje się niedaleki powiat przasnyski, gdzie kwota dotacji na jednego mieszkańca wyniosła 2360,93 złotych. W powiecie żuromińskim kwota ta jest o wiele mniejsza i wynosi 126,25 zł. W tej kategorii najgorzej wypadł powiat pruszkowski z kwotą 30,73 zł.

Jeżeli chodzi o miasta to Żuromin znajduje się w kategorii miast powiatowych, tu najwięcej środków pozyskały władze Poddębic (4444,48 zł). W Żurominie jest to 409,04 złotych. Sąsiednia Mława może pochwalić się kwotą 504,95 złotych.

Bieżuń i Lubowidz to reprezentanci kategorii „miasteczka”, w której prym wiedzie Krynica Morska. Deklasuje pozostałe miasta wynikiem 13 775,92 złotych na jednego mieszkańca. Drugie miejsce zajmuje Dziwnów (10 711,26 zł). Bieżuń pozyskał 58,11 złotych na jednego mieszkańca ze środków UE. W Lubowidzu kwota ta wyniosła 2 047,08 zł.

Wśród gmin wiejskich najefektywniej po dotacje ze środków europejskich sięgała gmina Puńsk (10 059,29 zł). Nasze samorządy pozyskały o wiele mniejsze środki, Kuczbork (902,20 zł), Lutocin (43,82 zł) a Siemiątkowo (374,33 zł).

KC

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.