Region

POCIĄG HUMANITARNY MAZOWSZA 

W nocy 5 marca pociąg humanitarny uruchomiony przez samorząd województwa przywiózł do stolicy z Dorohuska 550 obywateli Ukrainy – głównie kobiety i dzieci, a także kilkanaście osób niepełnosprawnych.

Drugi pociąg humanitarny w barwach Kolei Mazowieckich wyjechał do granicy w piątek  w godzinach porannych.  Wyposażony był w niezbędną, doraźną pomoc – jedzenie, picie, środki higieniczne, karmę dla zwierząt oraz drobne zabawki dla dzieci. Co ważne osoby, które podróżowały pociągiem KM, były pod opieką lekarza, ratowników, pielęgniarek. Dzieci mogły liczyć na wsparcie pedagogów.  

W godzinach wieczornych pociąg Kolei Mazowieckich przejął w Chełmie pasażerów podróżujących do Dorohuska kolejami ukraińskimi. W sumie to 550 osób, w tym 12 niepełnosprawnych. Na pokładzie było także ok. 30 zwierząt

To już drugi pociąg humanitarny w barwach Kolei Mazowieckich, który wyjechał po uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy. Podobnie jak za pierwszym razem były to głównie kobiety i dzieci. Uruchamiane będą kolejne pociągi. Zależy to jednak od sytuacji po stronie ukraińskiej. Liczymy, że jak najdłużej możliwa będzie ewakuacja mieszkańców Ukrainy, kraju objętego wojną  – zauważa Marta Milewska rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Transport wsparły sieć sklepów Topaz, Bakoma Sp. z o.o., Tłocznia Soków Gwiazda oraz strażacy OSP Dębe Wielkie i inni z powiatu mińskiego. Zaopatrzyli oni pociąg w najpotrzebniejsze produkty. Transport wsparł także radny województwa Leszek Przybytniak, który przekazał jabłka z własnego sadu.

Oprac. KC

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.