Informacje

Podsumowanie debaty społecznej

Debata społeczna to doskonała okazja dla mieszkańców powiatu żuromińskiego aby podzielić się spostrzeżeniami, wyrazić opinie na temat miejsca, w którym przebywamy i żyjemy. Tym razem debata odbyła się się w Kuczborku.

W czwartek (13.06) mieszkańcy powiatu żuromińskiego spotkali się z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Żurominie  na debacie społecznej poświęconej stanowi bezpieczeństwa powiatu żuromińskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, Klub Seniora w Zielonej, Koło Gospodyń Wiejskich z Gościszki, uczniowie LO z Żuromina i Zespołu Szkół Zawodowych w Zielonej wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły oraz mieszkańcy powiatu żuromińskiego.

Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Żurominie mł. insp. Zbigniew Czachorowski, który omówił stan bezpieczeństwa powiatu żuromińskiego, strukturę organizacji policji oraz realizowanych działań przez podległych komendantowi policjantów.

Omówiono ważne dla policji, ale również i społeczeństwa narzędzia ułatwiające kontakt społeczeństwa z policją tj. aplikacje: Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Oprócz zakresu działania aplikacji zostały szczegółowo omówione jak również przedstawiony sposób z nich korzystania. Na potrzeby spotkania zaprezentowano jak prawidłowo zgłosić zagrożenie zachowując przy tym anonimowość.

Przedstawiono wiele praktycznych porad dotyczących przestępstw dokonywanych na osobach starszych, ale również na młodszym pokoleniu. Fala oszustw znana w całym kraju nadal dotyka również żuromińska społeczność. Niemal codziennie w żuromińskiej komendzie przyjmowane jest oszustwo. Przekazano wskazówki co robić, jak postępować w sytuacjach kiedy spotkamy się z sytuacją gdy nieznana  nam osoba poprosi nas o pieniądze, nakłania do zaciągniecie pożyczki, poprosi o kliknięcie w nieznajomy link. Wiele przykładów również z terenu naszego powiatu mających na celu wskazanie skali oszust jak również pomysłowości oszustów.

Omówiono stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym przedstawiający liczbę zdarzeń drogowych i miejsc ich zaistnienia. Główne działanie ukierunkowane na dążenie do poprawy stanu bezpieczeństwa poprzez liczne działania policji takich jak „Świeć Przykładem”, „Twoje Światła Nasze Bezpieczeństwo” czy Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Każde z tych działań ma służyć dbałości i poprawie bezpieczeństwa, a przede wszystkim ludzkiego życia.

Głos w debacie zabrał również Komendant Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Zbigniew Kąpiński, który omówił kwestię związane z zagrożeniem jakim jest tlenek węgla potocznie zwany czadem. O tym, jak gaz nieco lżejszy od powierza jest niebezpieczny dla życia ludzkiego uczulał szef żuromińskich strażaków.

Po omówieniu założonych tematów przyszedł czas na najważniejszą część debaty czyli dyskusję. Uczestnicy debaty mieli okazję podzielić się spostrzeżeniami, obawami dotyczącymi stanu bezpieczeństwa. Padło wiele pytań na które odpowiadali policjanci, wyjaśniając przy tym niektóre kwestie niezrozumiałe dla społeczeństwa. Przyjęto wnioski do realizacji dla policji, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane i przedstawione na najbliższej debacie.

Na koniec Komendant Powiatowy Policji w Żurominie mł. insp. Zbigniew Czachorowski podziękował wszystkim za obecność na debacie społecznej, za poświęcony czas, owocną dyskusję i złożone wnioski.

Podczas debaty pracownik Zespołu Kadr i Szkolenia prowadził działania promujące zawód policjanta. Młodzież obecna na debacie miała okazję zapoznać się z procedurą kwalifikacyjną i specyfiką zawodu policjanta.

asp. Tomasz Łopiński, KPP Żuromin

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.