Nie chodzi o przesadne namawianie do szczepienia uczniów, mających 12 lat i więcej. Akcja ma na celu poinformowanie o takiej możliwości.
– Wrzesień w naszej szkole rozpoczął się od akcji informacyjnej. Robimy to, co każe minister. Przedstawiliśmy informacje o możliwości zaszczepienia uczniów zarówno im jak i ich rodzicom – mówi dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie Wojciech Smoliński. Wychowawcy klas przeprowadzali pogadanki z uczniami na ten temat, zachęcali do szczepień, rekomendowali. Przy okazji przekazywali też do domu deklaracje o wyrażeniu chęci zaszczepienia. – Teraz czekamy na informację zwrotną – dodaje dyrektor.
Szkoła konsultowała już możliwość szczepienia ze szpitalem powiatowym. – Oni zabezpieczą szczepionki, miejsce. Uregulowano też kwestię, że podczas szczepienia, nawet dziecka niepełnoletniego nie musi być obecny rodzic. Może być, ale nie musi. Szkoła, jeśli zebrałaby się duża grupa chętnych do szczepienia, może zorganizować jakieś wspólne wyjście określonego dnia na szczepienie. Będzie to ustalone w tym tygodniu, po otrzymaniu deklaracji od uczniów.
Dyrektor zapewnia, że obojętne, ilu uczniów wyrazi chęć a potem również przyjmie szczepionkę, a ilu nie, każdy będzie mógł uczestniczyć w zajęciach. – Chcemy tylko ułatwić uczniom możliwość zaszczepienia się – podkreśla Smoliński.
Tak samo akcja informacyjna przebiega w Zespole Szkół w Zielonej. Dyrektor Czarek Ossowski poinformował nas, że tu także powiadomiono uczniów, jak i ich rodziców o możliwości zaszczepienia. Uczniowie otrzymali deklaracje, które mają wypełnić, czy chcą się zaszczepić, czy nie. Za niepełnoletnich decyzje podejmują rodzice. – Wysłano informacje do rodziców na Librusie, czyli dzienniku elektronicznym. Podpisaliśmy porozumienie z punktem szczepień w Lubowidzu – mówi dyrektor szkoły. Jak dodaje, jeśli będzie taka potrzeba szczepienia będą mogły się odbyć na miejscu w szkole. – W zależności, ile będzie uczniów, pojadą na szczepienie do punktu szczepień. Jeśli dużo, punkt przyjedzie do nas. Mamy takie warunki, bo mamy pięknie wyremontowany przy pomocy starostwa powiatowego szkolny gabinet pielęgniarki – mówi Czarek Ossowski.
W Zespole Szkół w Siemiątkowie również przeprowadzono już akcję informacyjną dla rodziców uczniów. Dodatkowo umieszczono informację na stronie internetowej placówki z linkiem do konferencji na ten temat. Dyrektor Iwona Grabowska tłumaczy, że rodzice dostaną informację o konieczności wypełnienia deklaracji – że albo wyrażają zgodę na zaszczepienie dzieci, albo nie wyrażają. Deklaracja musi wrócić do wychowawcy z zaznaczonym polem tak lub nie. – Żebyśmy wiedzieli, że każdy rodzic się wypowiedział – podkreśla dyrektorka ZS w Siemiątkowie. W rozmowie z nami nie kryła, że jest wielką zwolenniczką szczepień. – Powiedziałam na rozpoczęciu roku dzieciom tak – chcecie chodzić do szkoły, to przekonajcie rodziców, niech was wyszczepią i niech się sami zaszczepią. Bo jak 4 fala się rozkręci, a w naszej gminie jest najmniejsza liczba zaszczepionych ludzi w powiecie, to możecie mieć zagwarantowane, że będziecie mieli zdalne nauczanie, jak ministerstwo planuje zamykać punktowo – mówi Grabowska. Jak zaznaczyła, przypomniała dzieciom, jak wygląda nauka zdalna i sugerowała odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą się zdalnie uczyć, czy wolą chodzić jednak do szkoły. – Jak przyjdą zarażenia, nikt się nie będzie zastanawiał, szkoły będą zamknięte – dodaje dyrektorka. Faktycznie, zapowiadane jest, że wszelkie obostrzenia w sposobie prowadzenia nauki mają być najpierw wprowadzane lokalnie w szkołach. Dopiero w wypadku gwałtownego skoku zakażeń ma być wprowadzana nauka w formie zdalnej na terenie całego kraju.
– W mojej rodzinie wszyscy są zaszczepieni. Jestem wielką zwolenniczką wszelkich szczepień, one nas chronią. Przecież wszyscy szczepimy się od dziecka – mówi Iwona Grabowska.
Akcja w szkołach przewiduje prowadzenie szczepień w trzecim tygodniu września, od 13 do 17 września.
Agnieszka Makuszewska
Dodaj komentarz