Informacje

POSYPAŁY SIĘ ODZNACZENIA, AWANSE, MEDALE- ŚWIĘTO POLICJI 2022

W piątek, 22 lipca, obchodzono tegoroczne Święto Policji. Posypały się awanse, odznaczenia i medale. Z ust włodarzy i gości- ciepłe słowa za codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Obchody w 103. rocznicę powstania Policji Państwowej organizowane pod patronatem Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka w Żurominie odbyły się w sali konferencyjnej Urzędu Gminy I Miasta. Tradycyjnie zaczęło się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości kom. Dawida Komorowskiego komendantowi mł. insp. Zbigniewowi Czachorowskiemu, który chwilę później powitał zebranych gości. W uroczystości wzięli udział m.in. senator RP Jan Maria Jackowski, radny wojewódzki Konrad Wojnarowski, wicestarosta Ireneusz Rejmus, wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu, przedstawiciele: PSP, Straży Miejskiej, sanepidu i weterynarii, zaproszeni goście. Byli też były kapelan policjantów ks. Kazimierz Kowalski i obecny ks. Tomasz Kadziński.

– Zawód policjanta to specjalny zawód dla wyjątkowych ludzi. Służba wymaga od was przede wszystkim wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka – podkreślił w przemowie szef żuromińskiej komendy. Dziękował swoim funkcjonariuszom za prac i życzył sukcesów w dalszej pracy.

Awanse na wyższe stopnie służbowe

Potem wręczono odznaczenia, awanse i medale. Postanowieniem Prezydenta RP z 27 czerwca o nadaniu odznaczeń Medalem złotym „Za długoletnią służbę” odznaczeni zostali Grażyna Rzymkowska i asp. szt. Jan Składanowski. Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji przedterminowo na stopień komisarza awansowali: zastępca komendanta Tomasz Wnuk oraz policjanci: Dawid Komorowski i Michał Sznyter.

Aspirantem sztabowym zostali: Mariusz Kłosowski i Jakub Sztramski. Starszym aspirantem policji: Mirosław Grygo, Bogusław Kujawa, Wojciech Purzycki, Paweł Szepczyński. Na aspiranta policji awansował Tomasz Łopiński, zaś na młodszego aspiranta: Jacek Brzozowski, Grzegorz Cyrankowski, Jacek Dymiński, Monika Ejnik, Robert Grzywacz, Michał Jaskólski, Krzysztof Krzywiński, Krzysztof Kwilman, Grzegorz Nowakowski, Paweł Oleksa, Jarosław Sobiech, Maciej Watkowski, Mariusz Wojciechowski, Sławomir Zembrzuski.

Na sierżanta sztabowego awansowali: Przemysław Żochowski, Marek Witkowski, Mariusz Tomporowski, Zbigniew Szuba, Kazimierz Stępniak, Marcin Rogowicz, Krzysztof Pydyn, Rafał Kuskowski, Andrzej Krawiec.

Sierżantem policji zostali mianowani: Emilia Kaźmierowska, Mariusz Kowalski, Jacek Kordalski, Maciej Głowiński, zaś starszym posterunkowym policji Radosław Badaczewski i Dawid Stępka.

Nagrody i odznaczenia

Władze Samorządowe wyróżniły policjantów Komendy Powiatowej Policji w Żurominie za wkład pracy w poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu żuromińskiego. Starosta Powiatu Żuromińskiego przyznał nagrodę st. asp. Mirosławowi Grygo -funkcjonariuszowi Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żurominie. Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin przyznała nagrodę pani Joannie Grzelak – Inspektorowi Zespołu Kadr i Szkolenia Komendy Powiatowej Policji w Żurominie oraz – asp. szt. Piotrowi Goszczyńskiemu – dzielnicowemu Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żurominie.

Burmistrz Miasta i Gminy Lubowidz przyznał nagrodę asp. szt. Zbigniewowi Romanowskiemu – Kierownikowi Posterunku Policji w Lubowidzu. Burmistrz Miasta i Gminy Bieżuń docenił asp. szt. Mariusza Kłosowskiego – Kierownika Posterunku Policji w Bieżuniu. Wójt Gminy w Lutocinie przyznał nagrodę asp. szt. Markowi Bartczakowi – dzielnicowemu z Posterunku Policji w Bieżuniu. Wójt Gminy Kuczbork wyróżnił  nagrodą asp. Marka Pietrasia – dzielnicowego Komendy Powiatowej Policji w Żurominie oraz st. asp. Bogusława Kujawę, policjanta Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żurominie. Wójt Gminy Siemiątkowo przyznał nagrodę mł. asp. Grzegorzowi Cyrankowskiemu z Zespołu do spraw Kryminalnych Posterunku Policji w Bieżuniu oraz sierż. szt. Kazimierzowi Stępniakowi z Zespołu Patrolowo Interwencyjnego Posterunku Policji w Bieżuniu.

Ciepłe słowa od wszystkich

Za służbę dziękował funkcjonariuszom senator Jan Maria Jackowski.  – To jest ogromna praca, służba wymagająca poświęceń – podkreślił. Radny sejmiku wojewódzkiego Konrad Wojnarowski dziękował za współpracę policji z zarządem województwa, po czym odczytał życzenia od marszałka Adama Struzika. Życzenia składał i podziękowania wyraził też wicestarosta Ireneusz Rejmus. Głos zabrał również pełnomocnik PiS w powiecie Wojciech Pogorzelski, życząc policjantom bezpiecznej służby, wymagającej, takiej, by po służbie szli przez swoją miejscowość z podniesionym czołem.

Życzenia składali też, poprzez list, m.in. wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł i posłanka Ewa Cicholska z PiS.

Policjanci zaś dziękowali obecnym na uroczystości m.in. burmistrz Żuromina (za możliwość zorganizowania obchodów w magistracie), pracownicom cywilnym pracującym w komendzie, kapelanom za ich posługę dla policji.

– To święto nas wszystkich, którzy dbamy o bezpieczeństwo – zaznaczył mł. insp. Zbigniew Czachorowski.

Podziękowanie dla byłego komendanta

W obchodach święta policji wziął udział były komendant policji inspektor w stanie spoczynku Witold Lemański. I choć jego pożegnanie już się odbyło, tym razem znów mu dziękowano.

– Taka anegdota, krótka. Wiciu, miałem do czynienia z Tobą przeważnie na ekranie, na wideokonferencjach. Przyszedłem do komendy i Cię zobaczyłem. Pierwsze co pomyślałem – Pan Wołodyjowski. Jak Cię zobaczyłem, zobaczyłem dobrego człowieka. Jak Cię poznałem, zobaczyłem, że wszyscy Cię tu szanują, wszyscy lubią. Pomyślałem sobie, będzie mi bardzo trudno Cię zastąpić – mówił Czachorowski. Chwilę potem wręczył swojemu poprzednikowi szablę ze specjalnym grawerem. Potem były oklaski.

Zabierając głos były komendant podkreślił towarzyszące mu emocje i wspomnienia, związane z praca w żuromińskiej komendzie. Policjantom złożył życzenia z okazji ich święta.

Agnieszka Orkwiszewska

Fot. AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Jak zwykle , nie zaprosili nikogo z miejscowego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych bo i po co. Zrobili swoje odeszli a więc są niepotrzebni , bo żadnej z nich korzyści. Jan Miaria z PiSu może się przydać.