Informacje

Powiatowe Obchody „Dnia Strażaka 2023”

W dniu 10 maja 2023 roku z okazji Powiatowych Obchodów „Dnia Strażaka 2023” o godzinie 11:45 spod budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie w asyście orkiestry nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pododdziałów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu żuromińskiego do Kościoła pw. Św. Antoniego z Padwy na uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków i ich rodzin.

Po uroczystej Mszy, pododdziały, poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerowali do pobliskiego parku miejskiego pod pomnik Ofiar II Wojny Światowej na dalszą część obchodów. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Maciejowi Wąsikowi, który dokonał przeglądu i powitania pododdziałów. Następnie podniesiono flagę państwową wraz z odegraniem hymnu Państwowego.

W dalszej części uroczystości, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej  w Żurominie, st. bryg. Zbigniew Kąpiński przywitał gości i wszystkich uczestników obchodów oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Po przemówieniu Komendanta Powiatowego PSP dokonano wręczenia jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Chamsku Złotego Znaku Związku OSP RP.

Następnie wręczono nagrody, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie służbowe z okazji Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka.

  • „Brązowym medalem za długoletnią służbę ” nadanym przez Prezydenta RP odznaczonych zostało dwóch funkcjonariuszy;
  • „Brązową odznaką zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wyróżniono 2 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP                          w Żurominie;
  • Siedmiu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Żurominie i dwóch strażaków OSP odznaczono medalami za zasługi dla pożarnictwa, które nadało Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP.

Na wyższy stopień służbowy awansowano:

  • w korpusie aspirantów do stopnia aspiranta dwóch funkcjonariuszy;
  • w korpusie podoficerów do stopnia starszego ogniomistrza jednego funkcjonariusza, do stopnia ogniomistrza dwóch funkcjonariuszy i do stopnia młodszego ogniomistrza dwóch funkcjonariuszy.

W dowód uznania dla dotychczasowych osiągnięć przyczyniających się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości kulturowej Polski,  Prezydium Zarządu Oddziału Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów uhonorowało Krzyżem Niepodległości I kl. z gwiazdą st. bryg. Zbigniewa Kąpińskiego – Komendanta Powiatowego PSP w Żurominie.

Dopełnieniem uroczystości było wręczenie nagrody pieniężnej przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  Pana Mariusza Kamińskiego w dowód uznania postawy jednego z funkcjonariuszy KP PSP Żuromin, który w czasie wolnym był przypadkowym świadkiem zdarzenia i udzielił kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wyniku pożaru budynku mieszkalnego.

W czasie apelu odczytano również akt włączenia do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego jednostki OSP Chamsk z gminy Żuromin.

Kolejnym elementem były przemówienia okolicznościowe od przybyłych na święto strażaków gości tj. Sekretarza w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Wiceministra  Pana Macieja Wąsika, parlamentarzystów oraz przedstawiciela Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jarosław Piotrowski.

Na koniec uroczystego apelu pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, Sekretarz Stanu w MSWiA, parlamentarzyści oraz delegacje służb mundurowych złożyły wieńce w hołdzie poległym.

Ostatnią częścią obchodów było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników apelu.

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Welenc – KP PSP Żuromin;

Zdjęcia: Joanna Kaczmarczyk  – KP PSP Żuromin.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.