Nieskategoryzowane

POWIATOWY DZIEŃ STRAŻAKA 2021

Na dziedzińcu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbył się tegoroczny Powiatowy Dzień Strażaka. Były wyróżnienia, awanse i życzenia.

Z gości zaproszonych pojawili się jedynie prezes oddziału powiatowego OSP starosta Jerzy Rzymowski, ks. Dziekan Tomasz Kadziński i były dziekan Kazimierz Kowalski. W uroczystości wziął udział zastępca Mazowieckiego Komendanta PSP st. bryg. Dariusz Stumski.

Tradycyjne spotkanie strażaków rozpoczęło się od podniesienia flagi państwowej na maszt i wysłuchaniu hymnu. Potem głos zabrał komendant PSP w Żurominie st. bryg. Adam Dobrosielski. Podkreślił, że poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb i wartości każdego człowieka. Misją strażaków jest zapewnienie tego bezpieczeństwa poprzez ochronę przeciwpożarową. A dzień strażaka jest okazją do tego, by podkreślić, że działania straży są wysoko oceniane przez społeczeństwo. – Wyników nie byłoby bez codziennej ciężkiej pracy strażaków, pracowników cywilnych. Za to chciałbym podziękować – mówił Dobrosielski.

Jak podawał dane, w minionym roku strażacy skutecznie zlikwidowali 423 zdarzenia, w tym 114 pożarów, 296 miejscowych zagrożeń. Ponad 98% z nich to zagrożenia małe, lokalne i średnie. – Oznacza to, że dzięki skutecznie prowadzonym działaniom ratowniczo-gaśniczym i właściwie zaplanowanej sieci OSP gros zdarzeń jest likwidowane w początkowej fazie rozwoju i nie osiągały znacznych rozmiarów – powiedział. Podkreślił, że wpływ na to ma też wyszkolenie strażaków. Szkolenia odbywały się mimo pandemii.

Dobrosielski zaznaczył, że miniony rok to także walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w działaniach podejmowanych przez strażaków. To m.in. pomoc przy tworzeniu polowych izb przyjęć, transport środków ochrony osobistej i dezynfekcyjnych, wspieranie osób starszych w dotarciu na szczepienia. Komendant podkreślił, że wielkie znaczenie ma stan sprzętu i bazy lokalowej. – W minionym roku, dzięki wsparciu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Głównego PSP oraz Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP m.in. wyremontowaliśmy nawierzchnię placu, na którym odbywa się ta uroczystość, zakupiliśmy 32 komplety nowoczesnych ubrań ochronnych dla strażaków, wzbogaciliśmy się w nową pompę szlamową, pilarki i przecinarki, aparaty ochrony dróg oddechowych, zestawy ratownictwa medycznego PSP1 oraz namiot pneumatyczny – wymieniał Adam Dobrosielski.

Z okazji Dnia Strażaka wszystkim strażakom, zarówno tym zawodowym, jak i ochotnikom, komendant złożył serdeczne podziękowania za codzienną pracę i życzył dużo zdrowia, spełnienia w życiu osobistym. Dziękował wszystkim, zwłaszcza samorządom, za wspieranie straży.

Życzenia odznaczonym i wszystkim strażakom złożył zastępca mazowieckiego komendanta PSP st. bryg. Dariusz Stumski. Rok temu awansował z żuromińskiej komendy do Warszawy, więc kiedy dowiedział się, że może być reprezentantem komendanta na strażackiej uroczystości, bardzo się ucieszył. Swoje wystąpienie zaczął od odczytania życzeń od Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W kolejnych słowach podziękował strażakom z żuromińskiej komendy, przy których toczyła się jego kariera zawodowa do czasu awansu.

– Koleżanki i koledzy, tak mogę powiedzieć. Ponad 20 lat służby w Komendzie Powiatowej to nie jest mało, to jest kawał życia. Dziękuję bardzo, za to, co zrobiliście dla mnie. Mam nadzieję, że macie o mojej osobie dobre wspomnienia – podkreślił. Dziękował też strażakom ochotnikom za ich wspieranie strażaków zawodowych. Stumski odniósł się do projektu ustawy o OSP i trwających konsultacji, w których miał już okazję uczestniczyć. -Projekt ustawy może nie jest idealny, ale czy zadaliśmy sobie pytanie, czy jakikolwiek przepis jest idealny – podkreślił st. bryg. Stumski.

– Przyszedł taki moment w państwie, że stać Skarb Państwa na takie pieniądze i bardzo dobrze, wam się to należy – mówił do ochotników o pomyśle dodatku do emerytury za służbę w OSP.

Życzenia złożył obecny na apelu starosta Jerzy Rzymowski, prezes oddziału powiatowego OSP. Dziękował za służbę, zaangażowanie i wszelkie działania podejmowane w zakresie ochrony mienia i życia ludzkiego. Szczególnie podkreślił działania w minionym roku, kiedy trwały obostrzenia związane z pandemią, a do pożarów czy wypadków wyjeżdżać trzeba było.

AO

Wyciągi z nadania orderów i odznaczeń:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 26 kwietnia 2021 roku odznaczył:

 • brygadiera Józefa Romana Dobiesa

ZŁOTYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

 • aspiranta sztabowego Jarosława Ławickiego

SREBRNYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

 • młodszego kapitana Andrzeja Durzyńskiego
 • młodszego aspiranta Rafała Przybyłek
 • starszego ogniomistrza Tomasza Dobiesa
 • starszego ogniomistrza Andrzeja Lejza

BRĄZOWYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowieniem nr 2/OP/2021
z dnia 21 kwietnia 2021 roku odznaczył:

 • starszego kapitana Jarosława Ptaszka

SREBRNĄ ODZNAKĄ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”

 • kapitana Tomasza Welenca
 • młodszego aspiranta Sławomira Rakoczego
 • starszego ogniomistrza Leszka Dramińskiego
 • starszego ogniomistrza Pawła Olszewskiego

BRĄZOWĄ ODZNAKĄ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ”

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji rozkazem personalnym nr 417/kadr/21 z dnia
26 kwietnia 2021 roku nadał:

 • starszemu kapitanowi Arturowi Kunkowskiemu

stopień MŁODSZEGO BRYGADIERA

 • kapitanowi Jarosławowi Ptaszkowi

stopień STARSZEGO KAPITANA

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Rozkazem personalnym nr 1/2021 z dnia
20 kwietnia 2021 roku nadał:

 • starszemu aspirantowi Jarosławowi Ławickiemu

stopień ASPIRANTA SZTABOWEGO

 • aspirantowi Jarosławowi Kulwickiemu

stopień STARSZEGO ASPIRANTA

 • młodszemu aspirantowi Andrzejowi Szymańskiemu

stopień ASPIRANTA

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej rozkazem personalnym
Nr 110/2021 z dnia 20 kwietnia 2021 r. nadał:

 • ogniomistrzowi Danielowi Krygierowi
 • ogniomistrzowi Michałowi Marcowi

stopień STARSZGO OGNIOMISTRZA

 • młodszemu ogniomistrzowi Łukaszowi Kowalewskiemu
 • młodszemu ogniomistrzowi Sławomirowi Rydzyńskiemu

stopień OGNIOMISTRZA

 • sekcyjnemu Piotrowi Kamińskiemu
 • sekcyjnemu Krzysztofowi Przenajkowskiemu

stopień STARSZEGO SEKCYJNEGO

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych uhonorował dyplomem

 • młodszego aspiranta Marcina Fawera

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Dlaczego kasujecie moje komentarze o mani fotografowania się przez starostę. On nie przepuści żadnej okazji do fotografowania się. Dobrze, że nie mieszka w Zakopanem, bo wygryzłby białego misia z Krupówek.