Edukacja

POZNALI HISTORIĘ I KULTURĘ LITWY

Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie wzięli udział w wyjeździe w ramach działania „Ponadnarodowa Mobilność Uczniów – Litwa 2023”. To część projektu pt.: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej - edukacja europejska”, sfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Jak pisaliśmy już na naszych łamach, celem projektu jest edukacja europejska w zakresie kształtowania świadomych postaw obywatelskich we wspólnocie europejskiej poprzez poznanie i właściwe zrozumienie warunków historyczno-społecznych i kulturowych, mających wpływ na tworzenie się wspólnot międzypaństwowych oraz poznanie zasad funkcjonowania we wspólnej Europie z zachowaniem tożsamości narodowej, świadomości i ekspresji kulturowej. Chodzi też o zwiększenie kompetencji w zakresie wielojęzyczności, rozwój kompetencji obywatelskich.

Kiedy szkoła przygotowywała się do wyjazdu, o celach projektu opowiedział nam dyrektor, Wojciech Smoliński. Podkreślał, że jest on bardzo ciekawym przedsięwzięciem kulturowo-historycznym, nastawionym na rozwijanie kompetencji społecznych, personalnych i językowych. Zaznaczył, że uczniowie jego szkoły są świadomi, iż bezpośrednia wymiana doświadczeń i pogłębianie współpracy międzynarodowej przynosi korzyści nie tylko w wymiarze osobistego rozwoju, ale też przyczynia się do budowania wspólnoty europejskiej, opartej na wspólnych wartościach, dążeniach związanych z poznawaniem dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy. W rozmowie z nami Smoliński zaznaczył, że uczniowie ZST-Z w Żurominie to w większości mieszkańcy małych, wiejskich miejscowości i miasteczek, którzy mimo utrudnionych możliwości rozwoju własnych umiejętności, zdolności, kluczowych kompetencji społecznych, personalnych i zawodowych są aktywni, wykazują się ambitną i otwartą postawą w zakresie różnych form zdobywania i doskonalenia wiedzy, doświadczeń społecznych, kulturowych i zawodowych.

Dlatego niezwykle ważnym obszarem działań projektowych było promowanie międzynarodowego dialogu i wzajemnej wymiany między kulturami obu państw – promowanie edukacji obywatelskiej poprzez odwołanie się do tradycji Unii Polsko-Litewskiej, która jest jednym z ciekawszych projektów unifikacyjnych w historii Europy.

Wicedyrektor szkoły Ewa Janulewska zaś podkreśla, że zadanie, do którego przystąpiła szkoła, daje szansę na atrakcyjne i efektywne uczenie się historii i nauk społecznych, pozwala też w inny sposób poznać dzieje naszego narodu.

Pod okiem opiekunów 35 uczniów ZST-Z wyjechało na Litwę w poniedziałek, 8 maja. Przez kolejne dni poznawali zabytki, kulturę, tradycję naszego sąsiada. Podczas jednej z wypraw wybrali się na Antokol, gdzie zwiedzali przepiękny kościół św. Piotra i Pawła. Świątynia zachwyca dekoracjami stiukowymi oraz kryształowym żyrandolem w kształcie statku.

Młodzież odwiedziła również muzeum Adama Mickiewicza i uczestniczyła w warsztatach na temat historii tego miejsca, zgromadzonych w nim eksponatów. Odbyła się tam ciekawa lekcja na temat naszego wieszcza Adama Mickiewicza i jego wspaniałych dzieł literackich. Uwagę uczniów przykuł tzw. „zakątek gotycki”, do którego udali się, aby podziwiać obiekty z okresu średniowiecza i zwiedzić m. in. kościół św. Anny.

– Spacerowaliśmy też ulicą literacką, nazwaną tak na cześć Adama Mickiewicza oraz podziwialiśmy plac ratuszowy, Ratusz Wileński i Pałac Paców. Kolejnym punktem naszej wędrówki po Wilnie była Dzielnica Żydowska, stanowiąca potwierdzenie wieloetniczności i kulturowości Wilna, przypominająca jednocześnie o tragicznych wydarzeniach z okresu II Wojny Światowej. Dotarliśmy do Kościoła Bożego Miłosierdzia, aby podziwiać cudowny obraz Jezusa Miłosiernego. Następnie zwiedzaliśmy dziedziniec pałacu prezydenckiego – oficjalnej siedziby Prezydenta Republiki Litewskiej. Jako głodni wiedzy uczniowie udaliśmy się do gmachu Uniwersytetu Wileńskiego, założonego przez króla Stefana Batorego, zwiedziliśmy zamek wielkich książąt litewskich i sąsiadująca z nim Katedrę Wileńską z przepiękną Kaplicą św. Kazimierza. Dwa ostatnie punkty naszej trasy po Wilnie stanowiły: Klasztor Ojców Bazylianów ze sławną Celą Konrada oraz Ostra Brama z Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Było czadowo! – relacjonowali uczestnicy już w czasie wyjazdu.

Kolejne dni obfitowały w liczne atrakcje, w tym m.in. odbyły się zajęcia na temat najstarszych i najpiękniejszych nekropolii, które związane są z historią Polaków i Polski. Młodzież udała się na cmentarz położony na wzgórzu Rossy, który kryje w sobie wiele tajemnic ludzkich losów. Spoczywający na nim zmarli, odpoczywają w otoczeniu pięknych drzew, które swym poszumem niosą historię tu ukrytą w ziemi na całą Litwę. Stara Rossa oraz Wzgórze Aniołów z pięknymi nagrobkami wskazały kierunek zwiedzania – stąd grupa dotarła do Wzgórza Literatów, gdzie spoczywają wybitni pisarze polscy, litewscy i białoruscy. Lekcja niepodległości przeniosła się jeszcze dalej, na cmentarz wojskowy, gdzie pochowani są polscy legioniści i żołnierze AK .Osobliwym i ważnym dla Polaków miejscem jest tu Mauzoleum Marszałka Józefa Piłsudskiego-Grób Matka i Serce Syna.

Wyjazd nie mógł się odbyć bez wizyty w dawnej stolicy Litwy-Trokach. Miasto położone jest pośród jezior w  pięknym kąciku przyrodniczym. Tu zwiedzano unikatową zabudowę karaimską, w której do dziś zamieszkuje mniejszość karaimską i smakowano miejscowych potraw. Największą jednak atrakcją i niespodzianką była możliwość zwiedzenia Zamku Wielkich Książąt Litewskich, położonego na jednej z jeziornych wysp.

Jednym z punktów wyjazdu była także wycieczka do geograficznego Centrum Europy. Obiekt znajduje się w rejonie wileńskim, we wsi Girina, w odległości zaledwie 26 kilometrów od stolicy. Dokładne położenie zostało określone w 1989 roku przez naukowców z Narodowego Instytutu Geograficznego we Francji. W 2004 roku, z okazji przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej, odsłonięto białą granitową kolumnę, której wierzchołek ozdobiony jest gwiezdną koroną.

-Kolejnym punktem naszej historycznej edukacji było zdobycie Góry Trzykrzyskiej, inaczej zwanej Górą Trzech Krzyży. Dotarliśmy do miejsca, gdzie znajduje się pomnik obrazujący dawną, tragiczna historię franciszkanów, których poganie przywiązali do krzyży i zepchnęli do rzeki Wili. Z tego miejsca rozciąga się widok na panoramę całego miasta Wilna – opowiadała młodzież w relacji dla społeczności szkolnej, która pojawiła się na stronie ZST-Z.

Ostatniego dnia wyjazdu uczniowie i nauczyciele przybyli do Ambasady RP w Wilnie, gdzie gospodarzem spotkania był Konstanty Radziwiłł, Ambasador Polski na Litwie. Grupa miała okazję zwiedzić salę bankietową, pomieszczenia przeznaczone do pracy, zabytkowe zakątki obiektu. Ambasada mieści się w pałacu Paców i jest najbardziej okazałą siedzibą dyplomatyczna w Wilnie. Lekcję wiedzy obywatelskiej i wiedzy o społeczeństwie poprowadził sam Pan Ambasador. Przybliżył gościom tematykę związaną z obowiązkami dyplomaty, rolą placówek dyplomatycznych w relacjach międzypaństwowych, stosunkami polsko-litewskimi.

– Wyjazd był bardzo ciekawy, na pewno pouczający i zostanie na długo w pamięci naszych uczniów – podkreśla dyrektor placówki Wojciech Smoliński.

Agnieszka Makuszewska

Fot.. ZST-Z Żuromin

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.