Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Żurominie ponownie dyskutowano między innymi o Żuromińskich Zakładach Komunalnych. Przed spółką stoi ogromne wyzwanie, czyli budowa nowej oczyszczalni ścieków, o czym pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach. W ubiegłym tygodniu ogłoszono listę zadań, które mają otrzymać dofinansowanie w ramach „Polskiego Ładu”. Żuromiński magistrat zgłosił do programu m.in. budowę oczyszczalni ścieków, niestety inwestycja dofinansowania nie otrzymała. Radny Andrzej Staroń pytał, czy w związku z tym ŻZK oraz burmistrz Aneta Goliat mają jakąś alternatywę na pozyskanie środków. Burmistrz odpowiadała, że na dniach ma zostać ogłoszony drugi nabór wniosków w ramach „Polskiego Ładu” i samorząd ponownie zamierza ubiegać się o dofinansowanie tej inwestycji. Radny pytał też, czy ostatnie zmiany kadrowe w spółce nie wpłyną negatywnie na proces budowy nowej oczyszczalni. Prezesem Żuromińskich Zakładów Komunalnych jest obecnie Wojciech Kwieciński, który dotychczas pełnił funkcję wiceprezesa (na marginesie Kwieciński jest również prezesem Stowarzyszenia WZU powiązanego z burmistrz Anetą Goliat). Z kolei prezes Piotr Kosiński jest teraz etatowym pracownikiem ŻZK- pełni kierownicze stanowisko do spraw technicznych.
Burmistrz Aneta Goliat zachwalała takie rozwiązanie, jak mówiła nie planuje, żeby w najbliższym czasie miał pojawić się wiceprezes. – Na chwilę obecną zostajemy, przy tym rozwiązaniu- mówiła. – Myślę, że z tego tytułu będą oszczędności- dodała. Tu jednak radni od razu wytknęli, że oszczędności dużych nie będzie, bo dotychczasowy prezes nadal pracuje w spółce. – Pani burmistrz oszczędności to chyba żadne, pracownik został- zauważył radny Leszek Łuczkiewicz. Burmistrz odparła, że oszczędności jednak będą bo pobory Kosińskiego spadły.
Podczas sesji radni nie dowiedzieli się jednak dlaczego doszło do zmian w kierownictwie Żuromińskich Zakładów Komunalnych. Radny Staroń chciał również dowiedzieć się, jakie kompetencje będzie teraz pełnił Piotr Kosiński. – Otrzyma pan odpowiedź na piśmie- odparła lakonicznie Aneta Goliat.
Kacper Czerwiński
Zabawa trwa. Podejmowanie głupich decyzji ciąg dalszy. Za droższe śmieci, wodę , ciepło zapłacą mieszkańcy gminy i miasta Żuromin.
W ZZK w ostatnich latach zatrudniono wiele osób. Gdzie oszczędności ?
Zatrudnia się również najbliższą rodzinę
Czy dwie kancelarie obsługujące ŻZK to oszczędność? Tym bardziej, że podmiot ponosi dodatkowe koszty związane z opłacaniem rozpraw sądowych wynikających z bezczynności na wpływające wnioski dotyczące informacji publicznych?
W gminie Żuromin nie jest potrzebny taże burmistrz. Problemy rozwiązują radni i kierownicy. Wypowiedzi ,rzekomo merytoryczne tej pani, nadają się jedynie do kabaretu
Czy z kilku milionów zł które zostały na koncie ŻZK w 2014 roku jeszcze coś jest? Czy może w oszczędnościach jest jakiś wzrost ? Takimi sprawami trzeba się chwalić!!! W poprzedniej kadencji 2015-2018 obiecany był budynek socjalny przy ul.Sikorskiego. Była piękna wizualizacja. I na wizualizacji się skończyło. A niektórzy oczekujący na mieszkanie „już wyglądali przez okno własnego M” . Na razie zauważalny wzrost jest w cenie wody i ścieków w Żurominie. Cena NETTO wody za 1m3: w 2013 -2,50zł, w 2015 -2,75zł, 2019 -3,04zł, 2020 -3,07zł, 2021 – 3,11zł. Ścieki NETTO w 2013 -3,70zł obecnie 4,48zł. Jakie ceny wody i ścieków czekają Żurominian w 2022 roku? Wniosek o zatwierdzenie taryf ŻZK powinno wysłać 45 dni przed, bo tyle czasu ma organ RZGW w Warszawie. O jakie ceny wniesie ŻZK? Czy będzie to konsultowane z Radą Miejską?