Informacje

PROBLEM ZE SŁABYM CIŚNIENIEM WODY

Wiceprezes Wojciech Kwieciński powiedział, że spółka będzie myślała nad rozwiązaniem zastępczym. (pierwszy od lewej)
Autor zdjęcia: Kacper Czerwiński

Wracamy do posiedzenia komisji budżetu Rady Miejskiej w Żurominie, które odbyło się w połowie maja. Choć jego głównym tematem była analiza działalności Żuromińskich Zakładów Komunalnych za 2019 rok oraz plany inwestycyjne na obecny rok, to radni poruszyli również temat, z którym niedawno do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy żuromińskiego osiedla „Unitra” oraz miejscowości Wiadrowo. Jak bumerang wiosną i latem wraca tam problem ze słabym ciśnieniem wody.

Jakie inwestycje, jakie plany?

Zanim jednak radny Waldemar Bukowski (mieszkaniec Wiadrowa) wywołał dyskusję w tej sprawie członkowie komisji dopytywali prezesów ŻZK o sytuację spółki.
– Nie było nam dane spotkać się na początku roku, teraz dane są kompletne, dlatego chcemy poznać obecną sytuację spółki- rozpoczął przewodniczący komisji Waldemar Bukowski.
– Przygotowaliśmy zestawienie, z którym chcemy państwa zapoznać- odpowiedział wiceprezes spółki Wojciech Kwieciński.
– Interesują mnie plany inwestycyjne, szczególnie projekt budowy oczyszczalni- sprecyzował Bukowski.
Jak się okazuje budowa nowej oczyszczalni jest priorytetem spółki, o czym pisaliśmy już na łamach „Kuriera”. Nowa instalacja, która będzie spełniała najnowsze standardy musi zostać uruchomiona do 2024 roku. Wiceprezes Żuromińskich Zakładów Komunalnych poinformował radnych, że spółka przeprowadziła już przetarg na wykonanie projektu.
-Myślę, że w przyszłym roku będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu na inwestycję- dodał Kwieciński.
Waldemar Bukowski dopytywał również o podłączenia do linii ciepłowniczej domów przy ulicy Żurawiej. Okazuje się, że wiele osób, które na początku deklarowały taką chęć, dziś się z tego wycofało. – Z tego nie zrezygnowaliśmy, cały czas to realizujemy- wyjaśnił Wojciech Kwieciński.
ŻZK mają w tym roku wykonać linię, która będzie gotowa do wykonania przyłączeń.
– Nie wiemy jeszcze, jaki wpływ na to będzie miała powstająca sieć gazowa w mieście- zastanawiał się wiceprezes spółki.
Radni dopytywali, czy ŻZK planują skorzystać z możliwości zasilania własnych kotłowni gazem.
– Kalkulacja ogrzewania gazem nie jest w tej chwili mocno korzystna- powiedział Kwieciński.
– Cenowo na pewno teraz wszystko jest OK, ale musimy myśleć o tym, co będzie dalej- zauważył Waldemar Bukowski.
Wiceprezes Wojciech Kwieciński mówił o tym, że ŻZK planują przebudowę kotłowni przy ulicy Szpitalnej, gdzie ruszta pieca będą pozwalały spalać gaz, a nawet odpady. Podobnie jest w kotłowni przy ulicy Wyzwolenia.
– Jesteśmy na to przygotowani, kiedy gaz będzie tańszy- dodał prezes Piotr Kosiński.

Problem z ciśnieniem wody

W toku dyskusji wywołany został problem słabego ciśnienia wody w blokach i domach jednorodzinnych przy ulicy Żeromskiego w Żurominie oraz w Wiadrowie. Kłopot nie pojawił się w tym roku, ale jest dobrze znany mieszkańcom już od kilku lat. Dlaczego? Średnica rury doprowadzającej tam wodę jest zwyczajnie za mała.
– Nikt nie przewidział, że tak się rozbuduje infrastruktura miasta- wyjaśniał Wojciech Kwieciński.
– Na bieżąco my temu nie zaradzimy, bo trzeba będzie wszystko wyciągać i wkładać nowe- dodał.
Ta odpowiedź raczej nie usatysfakcjonowała radnych.
– Jestem mieszkańcem bloków na „Unitrze”, tak naprawdę co drugi dzień wody mi brakuje- powiedział radny Czarek Ossowski. – Czy macie w planach na ten rok, może na przyszły naprawę tej sytuacji?- dopytywał.
Wojciech Kwieciński odparł, że spółka nigdy na piśmie nie została poinformowana o tym problemie, którego powodem w jego ocenie jest stały rozwój miasta.
– Rozumiem to, tylko ponawiam pytanie, kiedy zamierzacie się tym zająć- kontynuował radny Ossowski.
– Będziemy musieli pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem, może zbiornikiem buforowym, ale na pewno w tym roku ani przyszłym tego nie wykonamy- poinformował wiceprezes ŻZK.
Mieszkańcom „Unitry” i Wiadrowa pozostaje poczekać na reakcję miejskiej spółki. Prezesi teraz wiedzą już o problemie i obiecali zająć się tą sprawą.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.