Informacje

PRÓBNA MATURA W SZKOŁACH

Trwają próbne egzaminy maturalne. W tym roku odbywają się one od 3 do 16 marca. Organizowane są dwa egzaminy dziennie - o godz. 9 i o godz. 14. Wszystko w reżimie sanitarnym.
zdjęcie ilustracyjne

Pierwszego dnia w środę 3 marca uczniowie sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego na poziomie podstawowym, a po południu zaplanowany był test z języka łacińskiego i kultury antycznej oraz z języków mniejszości narodowych na poziomie podstawowym. W czwartek rano zdawali egzamin z matematykina poziomie podstawowym, a po południu z historii muzyki i filozofii. Potem oprócz egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym organizowany był także test z historii sztuki oraz z języka kaszubskiego. 8 marca rano zorganizowany był egzamin próbny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, a po południu miały odbywać się egzaminy na poziomie podstawowym z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. 9 marca rano odbył się egzamin próbny z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, a po południu egzaminy na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: francuskiego, rosyjskiego i włoskiego. 10 marca rano to dzień egzaminu próbnego z matematyki na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym z języków: hiszpańskiego i niemieckiego. 11 marca rano zaplanowano egzamin próbny z biologii, a po południu z informatyki. 12 marca rano będzie egzamin próbny z chemii, a po południu z wiedzy o społeczeństwie. 15 marca- egzamin z historii, a po południu z fizyki. 16 marca rano będzie egzamin próbny z geografii, a po południu egzaminy z języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wskazuje, że próbne egzaminy maturalne powinny być przeprowadzone wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia).

Matura 2021: Jak w tym roku będą wyglądać egzaminy?

Decyzją ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w związku z epidemią i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny w 2021 r. będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach, na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy maturalne zostały przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, które będę obowiązywać na maturze w maju tego roku. Maturzysta musi obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym).

W 2021 r. abiturienci nie będą musieli przystąpić do obligatoryjnego dotąd jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni tak jak dotąd będą mogli przystąpić do sześciu takich egzaminów (egzaminy te są przeprowadzane tylko na jednym na poziomie – rozszerzonym, stąd w tej grupie są też przedmioty, z których egzaminy na poziomie podstawowym są obowiązkowe).

Nie będzie też w tym roku na maturze obowiązkowych egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną one tylko dla tych abiturientów, którzy potrzebują wyników z tych egzaminów do rekrutacji na studia za granicą.

Egzaminy maturalne w obecnym roku szkolnym mają być przeprowadzone w terminie głównym od 4 do 20 maja. 

Nasi uczniowie próbowali swoich sił

Uczniowie naszych szkół średnich mieli możliwość napisania próbnych egzaminów. I w tak Zespole Szkół w Zielonej próbne testy przeprowadzono jak wszędzie, od środy 3 marca. Jak poinformował nas dyrektor Czarek Ossowski egzaminy odbywają się z podziałem na małe grupy i z zachowaniem wszelkich obostrzeń sanitarnych. Na salę wejść mogły tylko osoby zdrowe, bez objawów chorobowych. – Egzaminy próbne pisze u nas 37 osób. Piszą wszystko wraz z rozszerzeniami, jeśli ktoś wybrał – mówi Ossowski. Jak wyjaśnia dyrektor, młodzież ochoczo stawiła się w szkole, przystąpiła do testów. Po wielu miesiącach nauki w domu to namiastka normalnego funkcjonowania w szkole. Czy do matury uda im się choć na chwilę wrócić do szkolnych ław?

W Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie do próbnych testów przystąpiło w pierwszym tygodniu 101 uczniów. Jak mówi dyrektor Danuta Ryszewska szkoła przygotowała egzaminy z zachowaniem wszelkich procedur sanitarnych. Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę. – W środę, czwartek i piątek wszyscy uczniowie byli w szkole i podeszli do testów- mówi Ryszewska. W tym tygodniu w testach brali udział zgodnie z wybranym przedmiotem. Rano w poniedziałek 8 marca pisano angielski, a po południu niemiecki. – Rozszerzenia prowadzą nauczyciele w zależności od ilość chętnych – dodaje.

Dyrektor liceum podkreśla, że szkole zależało na tym, aby uczniowie pojawili się na testach. – Chodzi o takie rozpoznanie czasu, żeby wiedzieli, jak się zachować w maju. I żeby była z CKE, nie z innych wydawnictw, żeby ta matura była porównywalna do tego, czego mogą się spodziewać – mówi dyrektor liceum. Jak dodaje, z rozmów z uczniami wyczuwa się różne nastroje. Jednym nauka zdalna nie przeszkadza, inni woleliby jednak chodzić normalnie do szkoły. – Niektórzy tęsknią i chcieliby już wrócić. Nic im szkoły nie zastąpi, mają bezpośredni kontakt, a zdalnie jeden zapyta, jeden nie, i tak się to odkłada – dodaje.

W Zespole Szkół Technicznych w Żurominie też przeprowadzono próbne egzaminy. Podeszło do nich 80 uczniów. Jak poinformowała nas wicedyrektor Ewa Janulewska, testy przygotowano zgodnie z obowiązującymi w tym roku zmianami. Wcześniej nie przeprowadzano próbnych testów z uwagi na liczne zachorowania wśród mieszkańców, również rodzin uczniów (kiedy powiat objęty był czerwoną strefą). Teraz wszystko zorganizowano, by maksymalnie zapewnić uczniom bezpieczeństwo. Były maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekcyjne, jedna osoba w komisji, rozstrzelone stoliki, małe grupy piszących uczniów, którzy zaraz po teście opuścili szkolę. – Uczniowie chcieli przyjść na tę próbną maturę, ale mieli mieszane uczucia po rozdaniu arkuszy, bo jednak nie ma teraz stałego kontaktu ze szkołą. Przygotowaliśmy wszystko tak, żeby nie było ryzyka – mówi Janulewska. Wicedyrektor podkreśla, że uczniowie cieszyli się, że się widzieli, ale jeśli chodzi o zbliżająca się maturę, maja mieszane uczucia i martwią się bardzo. – Puentując powiem słowami dyrektora Smolińskiego, że egzamin staraliśmy się przygotować tak, by na pierwszym miejscu było zdrowie i bezpieczeństwo, a niestety na drugim nauka, matura – komentuje.

W Liceum Ogólnokształcącym w Bieżuniu do próbnej matury podeszło 31 uczniów. Jak informuje dyrektor szkoły Grzegorz Jabłoński, uczniowie klasy maturalnej od grudnia mają możliwość korzystania z konsultacji z nauczycielami i to robią. Zgłaszają się w małych grupach na spotkania, by wyjaśnić materiał, doprecyzować wiedzę. -Uczniowie maja od grudnia stały kontakt ze szkołą, w małych grupach na języku polskim, matematyce, biologii. Jak tylko była możliwość wprowadzenia konsultacji młodzież podjęła pałeczkę i korzysta z tej możliwości – mówi dyrektor.

Z chęcią skorzystali z możliwości podejścia do egzaminu, jaki będzie obowiązywał w tym roku. Wcześniej młodzież ćwiczyła tzw. małe matury wewnętrznie, w ramach danego przedmiotu, po konsultacjach z pedagogami. – Obecna próbna matura nie jest obowiązkowa, ale mogła w niej wziąć udział chętna grupa młodzieży. Odbywa się to wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego. Są odrębne klasy, szafki, odstępy, maseczki – dodaje.

Dyrektorowi ciężko wypowiadać się za uczniów i ich nastroje, ale jak podkreśla, chyba dziś już każdy oczekuje momentu, kiedy będzie można pracować na zasadach tradycyjnych, stacjonarnych. Czy w tym roku jeszcze się to uda, czy nie ma już na to szans? Odpowiedź nasuwa się raczej jedna.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.