Informacje

PROKURATURA STAWIA ZARZUT SEKRETARZOWI

INFORMACJE\\\ Niedopełnienie obowiązków, przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy – te trzy zarzuty usłyszał 9 grudnia w mławskiej prokuraturze sekretarz gminy Siemiątkowo. Mirosław Różański będzie składał zażalenie.

– W ramach prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Mławie wspólnie z Mławską Komendą Policji śledztwa, które trwa już od wielu miesięcy, a dotyczy szeroko pojętej niegospodarności i niewłaściwego zarządzania finansami gminy Siemiątkowo, zarzut niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji rachunkowej przedstawiono sekretarzowi tej gminy – powiedział nam w piątek, 10 grudnia, prokurator rejonowy Marcin Bagiński.

W związku z prowadzonymi czynnościami Mirosław Różański (pan sekretarz wyraził nam zgodę na publikację jego pełnych danych osobowych) usłyszał zarzuty – niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji rachunkowej.

– Przesłuchano go w charakterze podejrzanego, przyjęto od niego wyjaśnienia, następnie zastosowano wolnościowy środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych sekretarza gminy – dodaje prokurator. Jak przypomina, za przestępstwa te grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator nie zdradza nic więcej. Jak dodaje jedynie, nie są wykluczone dalsze czynności ewentualnie z  innymi podmiotami w tej sprawie, czyli możliwe jest rozszerzenie podmiotowe postępowania.

Udało nam się skontaktować zarówno z wójtem gminy Piotrem Kostrzewskim, jak i samym sekretarzem. Jak tłumaczyli obaj, mają nadzieję, że sprawa się szybko wyjaśni.

Udało nam się ustalić, że sprawa dotyczy kostki zakupionej w ramach funduszu sołeckiego do parku w Siemiątkowie, która miała zostać położona systemem gospodarczym. Nie została ona tu położona, bo w międzyczasie gmina przygotowała projekt rewitalizacji parku i pojawiła się szansa na pozyskanie na to zadanie środków zewnętrznych. Żeby nie kłaść kostki i za chwilę jej nie zrywać, zadania z sołeckich środków nie wykonano.

Kostka leżała w wyznaczonych miejscach. Pojawiła się z kolei nowa szansa  dla gminy na pozyskanie środków dla miejscowości popegeerowskich, na rewitalizację miejsc rekreacji. Taki plac gmina miała w Krzeczanowie i udało się jej te pieniądze otrzymać (ok. 95 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego). Część środków do wykonania zadania miała pochodzić jednak z budżetu gminy. Przekierowano więc … te fundusze w postaci kostki do Krzeczanowa, jako wkład własny, część kostki też dokupiono.

W międzyczasie zaś w Siemiątkowie mając projekt i również dofinansowanie rządowe wyłoniono wykonawcę (cena w przetargu 560 tys. zł) i rozpoczęto rewitalizację tutejszego parku. Zakończyła się właśnie teraz.

Sprawa sekretarza gminy dotyczy, jak nieoficjalnie ustaliliśmy, jego podpisu na fakturze, opisującej zakup kostki do parku do Siemiątkowa, która faktycznie trafiła do Krzeczanowa.

Mirosław Różański nie ukrywa, że jest zszokowany sytuacją. Pracuje w administracji prawie 40 lat.

– Człowiek się cieszył z czegokolwiek, co w gminie powstało czy w powiecie. Z każdego kawałka chodnika, drogi się człowiek cieszył, a teraz taki ciężar nam spadł. Nigdy nie byłem o nic podejrzewany – komentuje sprawę Mirosław Różański. Sekretarz jest zawieszony w czynnościach do odwołania. Jest świeżo po zabiegu w szpitalu, nie czuje się zbyt dobrze. Do prokuratury na przedstawienie zarzutów przewieziono go pierwszego dnia, kiedy po zwolnieniu lekarskim wrócił do pracy. Jak zapowiedział, ma złożyć zażalenie na to postanowienie prokuratora.

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.