Edukacja

PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTOWAŁY DZIEŃ TOLERANCJI

FOT. PRZEDSZKOLE sIEMIĄTKOWO

Międzynarodowy Dzień Tolerancji – święto obchodzone corocznie 16 listopada, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ  z 12 grudnia 1995 roku z inicjatywy UNESCO.  W Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony był po raz pierwszy w 1996 roku. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie 16 listopada 1995 roku państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na temat zasad tolerancji. Jest to święto szacunku, akceptacji, i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Zgodnie z duchem i literą Deklaracji, podstawę tolerancji – stanowi respektowanie cudzych praw i cudzej własności, umiejętność słuchania, komunikowania się  i rozumienia innych. Obchody tego dnia mają na celu uwrażliwienie zarówno dorosłych jak i dzieci na wszelkie przejawy nietolerancji, dyskryminacji i ksenofobii, na kształtowanie postaw tolerancji oraz przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek, bez względu na pochodzenie, kulturę czy religię.

 W obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji włączyły się bardzo chętnie przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Siemiątkowie. Dzieci rozpoczęły zajęcia od zabaw integracyjnych: „Przyjacielski krąg”, „Pajęczyna”,  pod kierunkiem pań: Justyny Ostrowskiej, Ewy Kaźmierczak, Anety Pawlak, Beaty Jaraczewskiej, Anety Trzpil. Słuchały opowiadania pt. „Smok Josh” autorstwa Diany Hsu, który szukał smoczego przyjaciela. Dzieci poszukiwały odpowiedzi na różne nurtujące je pytania. Odrysowywały swoje dłonie na kolorowych kartkach papieru, szukały skojarzeń do hasła tolerancja. Wspólnie stworzyły gazetkę odnoszącą się do tego dnia.

– Dzień 16 listopada powinien skłonić nas do refleksji i rozmowy na ten temat. We współczesnym świecie, kiedy można zauważyć dużą różnorodność kulturową, rasową i religijną, powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na naukę i kształtowanie dzieci i młodzieży w kierunku integracji i harmonijnego współżycia z innymi ludźmi. Przykład zawsze idzie z góry, więc należy okazywać postawę, która daleka będzie od agresji, przemocy fizycznej i psychicznej, a bliższa poszanowaniu uczuć drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania, rasy, poglądów, stanu zdrowia czy majętności. Można tu również przytoczyć słowa z wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Gdyby wszyscy byli do siebie podobni i wszyscy mieli to samo, nikt nikomu nie byłby potrzebny”. Szanujmy się nawzajem – mówią organizatorki siemiątkowskiego Dnia Tolerancji.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.