Informacje

PRZYGOTOWANIE SZKÓŁ DO NOWEGO ROKU

Czy żuromińskie szkoły są przygotowane do nowego roku szkolnego? Czy wykonano w nich niezbędne remonty? Czy będzie bezpiecznie? Temu tematowi poświęcona była komisja budżetu Rady Miejskiej w poniedziałek, 23 sierpnia.

O tym, co przez wakacje udało się zrobić w placówkach oświatowych podległych gminie Żuromin  mówiła kierownik wydziału oświaty Bożena Fijałkowska. Jak poinformowała, w przedszkolach malowano sale, odnawiano pomieszczenia i sprzęty.

– W Przedszkolu nr 1 przygotowano plac zabaw, piaskownice, naprawiono sprzęt. W Przedszkolu nr 2 z budżetu obywatelskiego zostały położone podłogi w 4 salach, zakupiono też wykładziny, pomalowano trzy sale, w trzech salach wymieniano też obudowy na grzejniki. Montowano plac zabaw, usunięto drewniane elementy – przedstawiała zakres wykonanych prac. Zaplanowane są spotkania z rodzicami, a 30-31 sierpnia zajęcia adaptacyjne dla dzieci.

Jak podała Fijałkowska, szkoły są wyposażone w płyny dezynfekujące, w maseczki, w rękawiczki. – Wystąpiliśmy poprzez platformę SIO do ministerstwa o dodatkowe rzeczy dezynfekujące – mówiła Fijałkowska.

Kierownik poinformowała o wykonaniu remontów w szkołach, pozyskaniu środków na zakup pomocy dydaktycznych. W niektórych pojawiły się nowe sprzęty, komputery, szafki czy sprzęt do integracji sensorycznej (np. w SP 1 m.in. ścianka wspinaczkowa, huśtawka terapeutyczna, hamaki, ścieżki sensoryczne, piłki rehabilitacyjne, czyli wszystkie rzeczy potrzebne do pracy z dziećmi niepełnosprawnym, na szkolnym dziedzińcu trwają prace nad utworzeniem ogrodu sensorycznego, który ma służyć głównie uczniom o specjalnych potrzebach edukacyjnych). Kierownik twierdziła, że dyrektorzy mają obowiązek rejestracji elektronicznej podręczników i książek w bibliotekach szkolnych, stąd zakupiono m.in. program do biblioteki.

– W SP nr 2 stan sal lekcyjnych i korytarzy jest bez zastrzeżeń. Dyrektor dostał od państwa 120 tys. zł na oświetlenie, prace są w toku. Dyrektor był w sanepidzie, dostał przedłużenie do 20 lutego 2022r. – poinformowała kierownik. W placówce dwie sale połączono w jedną, by mogła powstać klaso-pracownia języka angielskiego, z nowoczesnym sprzętem. – Przeprowadzono szkolenia dla nauczycieli w celu właściwego korzystania z zakupionego sprzętu – mówiła Bożena Fijałkowska. Jak podała, kolejne szkoły są przygotowane do rozpoczęcia nauki (również do nauczania zdalnego), m.in. w Poniatowie, w Będzyminie, Raczynach, Chamsku, Kliczewie. Szkoły otrzymały m.in. stacje do dezynfekcji rąk z ministerstwa, kupiono je też z własnych środków.

– Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Zdrowia nakazuje, proponuje dyrektorom rozmowy z rodzicami, żeby we wrześniu przystąpić do szczepienia dzieci od 12 roku życia. Jeśli rodzic wyrazi zgodę, to wtedy szczepienie będzie w placówce, po zbadaniu przez lekarza i wydaniu opinii – mówiła Fijałkowska. Poinformowała, że w lipcu pojawił się program zajęć wyrównawczych dla szkół. Tłumaczyła, że ministerstwo przeprowadziło badania i okazało się, że zdalne nauczanie krzywdzi dzieci. Te potrzebują nadrobić zaległości z polskiego, matematyki i angielskiego. SP w Poniatowie wystąpiła o przydział 75 godzin wyrównawczych, o tyle samo wnioskowały szkoły w Chamsku, Raczynach, Będzyminie, zaś SP nr 1 – o 225 godzin, SP nr 2 – o 180 godzin, Kliczewo – o 40 godzin. – Mam nadzieję, że dostaniemy te pieniążki – mówiła radnym kierownik wydziału oświaty.

Radni byli ciekawi, skąd szkoły miały środki na remonty. Radny Waldemar Bukowski z kolei dłużej zatrzymał się przy piśmie dyrektora SP nr 2 w Żurominie, które radni otrzymali drogą mailową, a  które dotyczyło tego, że na wymianę oświetlenia w placówce potrzeba znacznie więcej środków.

Jako redakcja poprosiliśmy o kilka słów o przygotowaniu szkoły do roku szkolnego dyrektor SP nr 1 w Żurominie Ewę Kowalczyk-Brożynę. Jak nas poinformowała, zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami Ministra Edukacji i Nauki oraz w oparciu o wytyczne Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żurominie uaktualniono „Regulamin funkcjonowania szkoły w czasie epidemii”. Nauczyciele poznają go na posiedzeniu rady 25 sierpnia, będzie też zawieszony na stronie szkoły i udostępniony rodzicom przez dziennik elektroniczny.

– W regulaminie opisano wszystkie aspekty funkcjonowania szkoły w tej trudnej sytuacji epidemicznej, w jakiej pracować będziemy już kolejny rok szkolny. Przede wszystkim należy wspomnieć, że zrobiliśmy co w naszej mocy, aby uczynić szkołę jak najbardziej bezpieczną zarówno dla uczniów, jak i dla pracowników naszej placówki – zapewnia dyrektor. Są odrębne wejścia dla uczniów, przeniesione szafki, płyny dezynfekcyjne i plakaty informacyjne. Nauczyciele będą przychodzili do klas, a zajęcia z wychowania fizycznego będą wyglądały inaczej, bo MEN zaleca zajęcia na świeżym powietrzu, bez gier kontaktowych. Obowiązywać będzie dystans, a w częściach wspólnych maseczki.

W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia szkoła będzie unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni, stąd będą wycieczki np. do lasu czy parku, z zachowaniem dystansu społecznego. Ogranicza się organizację imprez i uroczystości szkolnych, tak by odbywały się w klasach. – Będziemy mówić o rocznicach patriotycznych i tradycjach świątecznych na godzinach wychowawczych i zamieszczać stosowne informacje na stronie internetowej szkoły. Jeśli chodzi o konkursy, to mamy wielką nadzieję, że będzie możliwe ich przeprowadzanie, oczywiście z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego – kończy Brożyna.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.