Informacje

PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO WYJAZDU

Choć na razie nie wiadomo, czy będzie to możliwe, jednak w Zespole Szkół w Zielonej trwają przygotowania do wyjazdu uczniów na praktyki zagraniczne w Grecji w ramach programu Erasmus+. Opowiada o nich dyrektor placówki.
Dyrektor Czarek Ossowki zapewnia, że szkoła robi wszystko, żeby wyjazd doszedł do skutku

Jak mówi dyrektor szkoły Czarek Ossowski, program Erasmus + realizowany jest w jego szkole pod kątem klas weterynaryjnych i ekonomicznych. Na zagraniczną praktykę wyjechać miało po 30 osób z jednego i drugiego profilu, z klas I-III. Przygotowania te trwają tak naprawdę już od wielu miesięcy. – Mieliśmy jechać już pod koniec października, jedna 60-osobowa grupa uczniów – mówi Czarek Ossowski. Pod koniec września zdążyła na praktykę wyjechać grupa uczniów żuromińskiego technikum. Niestety, zaraz potem wprowadzono pewne obostrzenia i zakazy, więc wyjazd szkoły w Zielonej zablokowano.

Po pół roku szkoła znów intensywnie organizuje każdy szczegół. – Uczestnicy wyjazdu są już wyłonieni, rekrutacja zakończyła się przed świętami. Mamy komplet – mówi Ossowski. Nie rekrutowano uczniów klas IV, bo kończą szkołę już w kwietniu i nie mieliby fizycznej możliwości uczestniczenia w projekcie. Rekrutację uczestników przeprowadzono zgodnie z regulaminem, biorąc pod uwagę określone kryteria, m.in. wyniki w nauce z przedmiotów zawodowych, z praktyk, z języka angielskiego. Teraz trwają dalsze przygotowania, ale praca przy organizowaniu projektu w sytuacji, kiedy szkoła pracuje zdalnie, jest niezwykle ciężka. – Nawet samo spotkanie osób, które pracują przy tym wyjeździe jest ograniczone, szczególnie teraz w okresie przedłużonego lockdownu – mówi dyrektor.

Jak podkreśla, szkoła znów przygotowuje wyjazd zagraniczny dla całej grupy (w przypadku Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie wyjazd odbywał się na dwie tury). – To też będzie wyzwanie. Mamy termin wyjazdu ustalony na 16 maja. Nie wiem, czy to się uda. Nie wiadomo, jakie będą obostrzenia – dodaje Ossowski.

– Liczymy cały czas na to, że tego 16 maja wyjedziemy. Robimy wszystko, żeby pojechać – mówi dyrektor. Może się jednak okazać, że jakieś obostrzenia zostaną przedłużone albo zostaną wprowadzone dodatkowe zakazy i wyjazd się nie odbędzie. – Jeśli się okaże tydzień wcześniej, że nie da rady, to wtedy wyjazd odłożymy, ale będziemy przygotowani – zaznacza.

Dyrektor Ossowski nie ukrywa, że bardzo mu zależy na tym, aby uczniowie skorzystali z szansy, jaką daje program Erasmus+. – Mimo pandemii i tego, że się nie widzimy, każdy jest tym nakręcony, wie, że jest to fajne wyzwanie. Zrobimy wszystko, żeby pojechać – podkreśla.

Jak mówi, boi się tylko o testy, bo cała grupa przed wyjazdem będzie poddana testom na obecność koronawirusa. Osoby z pozytywnym wynikiem zostaną niestety wykluczone. – Chciałem zaapelować do uczniów, którzy są zakwalifikowani do wyjazdu, by dbali teraz o swoje zdrowie i uważali, żeby nie było tak, że 48 godzin przed wyjazdem test wykluczy kogoś z podróży – apeluje dyrektor szkoły.

Cały projekt, choć jest szansą dla uczniów, realizowany jest w bardzo ciężkich warunkach. – Głównie chodzi w nim jednak o korzyści dla młodzieży, która będzie miała szansę zobaczyć inny rodzaj pracodawcy, inny rodzaj pracy. Bo tak naprawdę mają oni praktyki na naszym terenie i gdyby pojechali gdzieś do innych pracodawców w kraju, pewnie wyglądałyby one inaczej. A tym bardziej inne będą za granicą – podkreśla dyrektor ZS w Zielonej. Zwraca też uwagę na dodatkowy aspekt takiego wyjazdu. – Uczestnicy zobaczą, że w tych czasach bez języka obcego niestety daleko nie zajdą i ten język jest jednak jakąś podstawą – zaznacza. Nie do przecenienia jest też doświadczenie, jakie uczniowie zieleńskiej szkoły zdobędą podczas wyjazdu. Dla wielu ten wyjazd może być przygodą życia, wzbogaconą o poznanie innej niż polska kultury.

– Uczniowie przed wyjazdem będą mieli zajęcia przygotowawcze z anglistą, z psychologiem i kilka godzin zajęć kulturowych o Grecji, żeby poznać podstawy kultury regionu, do którego pojedziemy – informuje Czarek Ossowski.

Miejmy nadzieję, że uczniom zieleńskiej szkoły, tak jak ich kolegom z ZST-Z w Żurominie uda się odbyć zagraniczne praktyki.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.