Informacje

RADNI SOBIE NIE ŻAŁOWALI. PODWYŻKI DIET.

Pisaliśmy o podwyżkach pensji starosty, wójtów i burmistrzów. Radni musieli podnieść ich pensje zgodnie z wprowadzonymi zmianami. Zdecydowana większość rad skorzystała z możliwości podniesienia swoich diet. Nie zrobili tego tylko samorządowcy z Bieżunia.
fot.pixabay

W rozmowie z „Kurierem” przewodniczący Rady Miejskiej w Bieżuniu Andrzej Sztybor poinformował, że radni już w czerwcu podjęli decyzję, że nie będą podnosić swoich diet. Jednomyślnie stwierdzili, że czas pandemii nie jest na to odpowiedni. Poza tym miejski budżet jest raczej skromny, dlatego do końca kadencji chcą pracować na starych zasadach.

W pozostałych samorządach radni skorzystali z tej możliwości. Najwyższe diety będą otrzymywać członkowie Rady Powiatu Żuromińskiego. Przewodniczący Rady Powiatu będzie pobierał teraz miesięczny ryczałt w wysokości 2500 złotych, wiceprzewodniczący 2000 złotych, z kolei członkowie zarządu zarobią 2200 zł miesięcznie, przewodniczący komisji rewizyjnej oraz komisji skarg wniosków i petycji zarobią po 1900 zł , przewodniczący komisji stałych 1700 zł, a szeregowy radny 1600 zł.

W Żurominie natomiast radni uzależnili swoje diety od bazowej kwoty zapisanej w ustawie (procentowo). Z wyliczeń wynika, że przewodnicząca otrzyma miesięczny ryczałt w wysokości 2104,37 zł, jej zastępczyni 2018,47 zł. Przewodniczący komisji zarobią po 1631,95 zł a szeregowy radny 1503,11 zł.

Kuczborscy radni przyznali sobie miesięczny ryczałt w wysokości 1000 złotych (dla szeregowego radnego), przewodniczący komisji stałych otrzymają 100 złotych więcej. Ryczałt przewodniczącego to 1600 złotych. Wiceprzewodniczący zainkasuje miesięcznie 1300 zł.

Radni w Siemiątkowie ustalili, że ich miesięczny ryczałt wyniesie 1200 złotych dla każdego członka rady. Jedynie przewodnicząca otrzymała wyższą dietę (1980 złotych).

Ryczałty wypłacane są też radnym z Lutocina. Tam przewodniczący otrzymuje 1600 złotych miesięcznie, jego zastępca 850, z kolei radni (szeregowy i przewodniczący komisji) po 700 złotych.

Przy tradycyjnych dietach zostali rajcy z Lubowidza. Tu szeregowy radny za posiedzenie komisji lub sesje otrzymuje 300 złotych, przewodniczący komisji 50 złotych więcej. Ryczałt należy się przewodniczącemu rady (1700 zł) oraz wiceprzewodniczącemu (1000 zł).

W przypadku ryczałtów ich wypłaty są pomniejszane (proporcjonalnie) w razie nieobecności radnego podczas posiedzenia.

KC

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Ja się chcę zapytać, dlaczego nie ma mowy o sołtysach że wszystkich wsi z naszego powiatu Żuromińskiego, ile zarabiają, ile maja obowiązków w ciągu roku!!???!!!! Tylko radni, burmistrzowie, wujtowie.
    Bo prawda jest taka, sołtysi dostają ochłapy co gmina im rzuci, obowiązków mamy pełne ręce, wstyd się przyznać ale to co dostaje mi ledwo starcza na paliwo by załatwić sprawy społeczne. Czas najwyższy zapytać się wujtow ile sołtysi mają z tego i dlaczego tak mało z obowiązku bycia Sołtysem…..

  • Szanowni Wyborcy żądajcie od swoich radnych, wywiązania się z obietnic wyborczych. Podwyżka za wywóz śmieci to skandal przy udziale radnych, nieważne że nie wszystkich .

  • Proszę podać nazwiska radnych, którzy głosowali za podwyżką śmieci. Pamiętajmy również , że była to uchwała przygotowana przez panią Burmistrz. Czyli ona była za . Kto jeszcze?