Informacje

ROZMÓW O ZDROWYM ODŻYWIANIU NIGDY ZA DUŻO

Nie od dziś wiadomo, że należy się dobrze odżywiać, by być zdrowym i silnym. O tym, ze warzywa i owoce są ważne w codziennej diecie wiedzą też uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Żurominie.
fot. ZSS

W placówce co chwilę odbywają się akcje, dostosowane do wieku i umiejętności uczniów, nakierowane na profilaktykę i przypominanie oraz utrwalanie wiadomości z danej dziedziny. Wykorzystując dary sadu i ogrodu uczniowie wykonywali niedawno smaczne sałatki, a innego dnia samodzielnie wyciskali pyszne soki owocowe. Był też dzień, kiedy udało się przygotować domowe przetwory. Kiszone warzywa są nie tylko smaczne, ale również bardzo zdrowe. Doskonale wpływają na nasz układ odpornościowy. Chronią przed wieloma chorobami. Dlatego uczniowie kl. II- III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy znając właściwości zdrowotne i walory smakowe kiszonek sporządzili je według określonego przepisu. Później będą mogli je zjeść.

Jak informują nas nauczyciele z placówki, oprócz tego typu zadań praktycznych w każdej klasie poruszana była tematyka zdrowej żywności. Zdrowe są nie tylko warzywa i soki, ale i desery. I tak na przykład zapiekane owoce pod kruszonką to zdrowy i smaczny dodatek do herbaty. – Przygotowany przez naszych uczniów deser, nie tylko doskonale smakował. Jego aromat wprowadził nas w magiczny klimat zimowych wieczorów, pachnących miodem i cynamonem – informują opiekunki uczniów.

W ostatnich dniach zaś opiekunki szkolnego koła PCK przeprowadziły wśród dzieci i młodzieży quiz ,,Zdrowo i wesoło”. Miał on na celu promocję zdrowego stylu życia, gdyż nie od dziś wiadomo, że zdrowie zaczyna się na talerzu. Poprzez czynny udział uczniowie byli zachęcani do spożywania owoców i warzyw.

Podopieczni powiatowej placówki specjalnej mieli za zadanie m. in. dokonać podziału produktów żywnościowych na dwie kategorie ,,zdrowe” i „niezdrowe”, rozpoznawali także warzywa i owoce po kształcie. Oprócz tego uczniowie z rozsypanki wyrazowej układali nazwy warzyw i owoców. Quiz miał formę zabawy, a zadania dostosowane były do możliwości uczniów.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.