Informacje

RZĄDOWE WSPARCIE DLA NASZYCH GMIN

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce. Jego podział cały czas budzi wiele kontrowersji. Jakie wsparcie trafiło do nas?

Cztery miesiące temu na naszych łamach pisaliśmy o ogłoszeniu jednego z naborów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wówczas ogłoszenie wyników wywołało falę negatywnych komentarzy. Wsparcie otrzymały głównie samorządy powiązane z Prawem i Sprawiedliwością. Samorządy z powiatu żuromińskiego – 0 zł.

Teoretycznie głównym celem RFIL jest pobudzenie rozwoju we wszystkich regionach Polski. Instrument ten miał pomóc szczególnie podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego 12 mld złotych: 6 mld (środki trafiły latem do wszystkich gmin i powiatów w Polsce) i tu rzeczywiście nasze samorządy otrzymały wsparcie, średnio po kilkaset tysięcy złotych. Kolejne 6 mld to środki przydzielane w ramach konkursu, w tym: 4,35 mld (nabór do 30.09.2020) oraz 1,65 mld (obecnie rozdysponowany). W tym większym nasze samorządy nie otrzymały nic. Drugi nabór okazał się bardziej łaskawy.

Pół miliona złotych trafi do Kuczborka, a konkretnie do Zielonej. Samorząd otrzymał wsparcie na dobudowanie garażu przy straży OSP w Zielonej. Planuje się tam dobudowę w poziomie przyziemia garażu na samochód oraz na poziomie piętra wydzieloną klatkę schodową z pomieszczeniami towarzyszącymi. Będą one przeznaczone na działalność ośrodka kultury, w tym na zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz spotkania miejscowego klubu seniora.

Na liście beneficjentów znalazł się też Lubowidz. Samorząd otrzymał 400.000 zł na zagospodarowanie przestrzenne centrum miejscowości Zieluń. Odbudowany ma zostać rynek w centrum miejscowości. Plac zostanie wyposażony w elementy małej architektury: ławki, kosze, lampy, donice na zieleń, fontannę. Odtworzona zostanie zieleń rynku poprzez odbudowę trawników i nasadzenie drzew i krzewów.

Do Żuromina trafi 400 000 zł na budowę minidworca autobusowego przy ul. Zwycięstwa w Żurominie.

Powiat żuromiński otrzymał 400 000 zł. na termomodernizację kompleksu obiektów użyt. publicznej (placówek oświatowych): ZS Techn.-Zawod. z Internatem i LO w Żurominie oraz ZS im. Batalionów Chłopskich w Zielonej. W zakres inwestycji wchodzą (w zależności od zapotrzebowania): wymiana pokrycia dachowego wraz z ociepleniem, wymiana źródła ciepła, wymiana instalacji c.o., instalacja systemu c.w.u., instalacja ogniw fotowoltaicznych oraz urządzeń wykorzystujących wytworzoną energię, wymiana oświetlenia na LED.

Środki otrzymał też Lutocin. Na zakup nowego ciągnika rolniczego wraz z osprzętem oraz przyczepą do samorządu trafi 400 000 zł.

Łącznie na inwestycje na północnym i zachodnim Mazowszu trafiło 32 601 163, 69 zł.

Jak wyniki komentują beneficjenci? Czy wsparcie jest wystarczające? O tym za tydzień.

Kacper Czerwiński

   

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • a może by tak przestać ujadać na rząd jakoś kolesie z PO PSL kokosów Żurominowi nie dali. Samorządowcy nie myślą o obywatelach tylko o sobie przez ich nienawiść do partii rządzącej dla tzw. zasady tarci cały powiat. Zamiast współpracować brużdżą. Pamiętajcie, że następnym razem wyborcy już na was nie zagłosują bo i po co?
    Tacy samorządowcy jak w Żurominie to porażka. Dostaliście 400 tys na nowy dworzec, a po co było burzyć stary? Postawicie za te pieniądze kolejną Żyrafiarnię.

  • Wójt Lutocina dostał kasę z rządu na z przyczepą traktorek. To dlaczego chciał zabrać kasę z funduszu sołeckiego ten ” dyktatorek”? Na drugi traktorek?