Finanse Informacje

SAMOCHODY DLA OSP

Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich jednostek OSP. Trafi do nich 187 wozów strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. Dziś umowy z władzami gmin Bieżuń, Ciechanów, Ojrzeń, Glinojeck i Sońsk podpisał marszałek Adam Struzik. Wsparcie dla czterech jednostek OSP z powiatu ciechanowskiego i jednej z powiatu żuromińskiego to ponad 6,6 mln zł.

Do ochotniczych straży pożarnych z Mazowsza trafi ogromne wsparcie z Unii Europejskiej – blisko 250 mln zł. – Unia od lat wspiera mazowieckich strażaków. W aktualnej perspektywie pieniądze przeznaczamy na wozy strażackie. Wsparcie jest rekordowe, bo aż 250 mln zł, i przeznaczymy je na zakup 187 średnich i ciężkich wozów strażackich – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Konrad Wojnarowski zaznacza, że to kolejne wsparcie unijne dla jednostek OSP z subregionu ciechanowskiego. – Dziś podpisaliśmy następne umowy na zakup 5 wozów strażackich dla jednostek OSP z powiatów ciechanowskiego i żuromińskiego, które na ten cel otrzymały ponad 6,6 mln z Unii Europejskiej. W sumie do subregionu ciechanowskiego trafi 23,4 mln zł na zakup 17 wozów strażackich.

Konkurs na doposażenie mazowieckich strażnic w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków katastrof cieszył się dużym zainteresowaniem. Do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych wpłynęło 200 wniosków. Ostatecznie do dofinansowania wybrano 187 projektów. – Wspieranie mazowieckich służb ratowniczych to inwestycja w bezpieczeństwo, a rola funduszy europejskich jest w tym zakresie nie do przecenienia. Praca strażaka to wyzwanie i misja. To oni zazwyczaj jako pierwsi docierają na miejsce pożaru, wypadku drogowego czy lokalnego podtopienia, dlatego muszą być odpowiednio wyposażeni – dodaje Ilona Soja-Kozłowska, dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Dofinansowanie z UE otrzymają jednostki OSP z całego Mazowsza.W regionie warszawskim stołecznym będzie to kwota ponad 28,4 mln zł, a w regionie mazowieckim regionalnym – prawie 221 mln zł.  

Samorząd województwa mazowieckiego dba o zrównoważony rozwój w każdym obszarze. Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem, dlatego możliwość dofinansowania nowych wozów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z funduszy europejskich to bardzo dobra wiadomość – podkreśla Monika Tchórznicka, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych.

Umowy na wsparcie strażaków

W czwartek (18 stycznia br.) zostało podpisanych pięć umów na wsparcie jednostek z subregionu ciechanowskiego. Jak zaznacza Wiesława Krawczyk, radna województwa mazowieckiego, dzięki Unii Europejskiej mazowieccy strażacy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy. – Kolejnych 5 jednostek OSP z powiatów ciechanowskiego i żuromińskiego otrzyma ponad 6,6 mln zł na zakup pięciu wozów strażackich. Tym razem unijne wsparcie trafi do OSP Bieżuń, OSP Rydzewo, OSP Ościsłów, OSP Młock i OSP Gąsocin. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie strażaków i mieszkańców.

Ponad 6,6 mln zł z UE na wozy strażackie dla OSP z powiatów ciechanowskiego i żuromińskiego

Gmina Bieżuń pozyskała środki na zakup średniego wozu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem. W ramach projektu zostanie także przeprowadzona kampania informacyjna dotycząca zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych. Nowoczesny wóz usprawni pracę strażaków z OSP Bieżuń i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Tytuł projektu: Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Bieżuniu

Beneficjent: Gmina Bieżuń

Całkowita wartość projektu: 1 498 140,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 273 419,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy trafi też do jednostki OSP w Rydzewie. Sprzęt ułatwi lokalnym służbom podjęcie działań w sytuacjach kryzysowych. Nowy wóz to większe bezpieczeństwo mieszkańców gminy i subregionu ciechanowskiego.

Tytuł projektu: Zakup nowego ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla jednostki OSP w Rydzewie

Beneficjent: Gmina Ciechanów

Całkowita wartość projektu: 1 548 570,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 316 284,50 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Jednostka OSP w Ościsłowie (gm. Glinojeck) kupi nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem. Nowy sprzęt posłuży m.in. w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu ciechanowskiego, gdzie znajdują się rezerwaty przyrody: Modła i Lekowo.

Tytuł projektu: Zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla Jednostki OSP w Ościsłowie

Beneficjent: Gmina Glinojeck

Całkowita wartość projektu: 1 737 000,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 476 450,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

OSP Młock dzięki funduszom europejskim otrzyma nowy średni wóz strażacki wraz z wyposażeniem. Realizacja projektu zwiększy efektywność pracy służb ratowniczo-gaśniczych oraz umożliwi szybszą i skuteczniejszą interwencję. Dzięki nowoczesnemu samochodowi skróci się czasu dojazdu do miejsca zdarzenia. W ramach projektu będzie przeprowadzona także kampania edukacyjna skierowana do mieszkańców gminy.

Tytuł projektu: Zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem przez Gminę Ojrzeń w celu zarządzania klęskami i katastrofami

Beneficjent: Gmina Ojrzeń

Całkowita wartość projektu: 1 355 700,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 152 345,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

OSP Gąsocin zakupi nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z pełnym wyposażeniem. Doposażenie jednostki wpłynie m.in. na wzrost efektywności działań służb ratowniczo-gaśniczych. Elementem projektu będzie także akcja edukacyjna dotycząca zmian klimatu.

Tytuł projektu: Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego wraz z pełnym wyposażeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąsocinie

Beneficjent: Gmina Sońsk

Całkowita wartość projektu: 1 702 320,00 zł

Dofinansowanie z UE: 1 446 972,00 zł

Działanie: 2.4 Dostosowanie do zmian klimatu

Partnerami wydarzenia są: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B. Jastrzębowskiego.

Kontakt dla mediów:

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,

tel. 22 59 07 602, kom. 510 591 974,

e-mail: rzecznik@mazovia.pl

Edyta Al-Tawil

Wydział Informacji i Promocji Funduszy Europejskich

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych

tel. 22 542 25 62

e-mail: media@mazowia.eu

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

ul. Jagiellońska 26, 03-719 Warszawa

nr tel. (22) 59 07 602

biuro.prasowe@mazovia.pl

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.