Informacje

Samorząd Mazowsza wspiera działania przeciwko zmianom klimatycznym

Zielone wiaty przystankowe w gminie Pułtusk, utworzenie ogrodu społecznego w ciechanowskim parku miejskim czy modernizacja oświetlenia zewnętrznego przy szkole w Czerwińsku nad Wisłą to tylko część inwestycji, które jeszcze w tym roku powstaną w ramach programu „Mazowsze dla klimatu”. W sumie do subregionu ciechanowskiego trafi ponad 650 tys. zł z budżetu województwa na realizację 9 proekologicznych projektów.

Zdaniem marszałka Adama Struzika to dobry punkt wyjścia do walki o nasze środowisko. – Kwestia zmian klimatycznych nie jest dziś już tylko hasłem czy przepowiednią, ale realnym problemem, z którym mamy do czynienia na co dzień. Musimy działać, by zatroszczyć się o to, co mamy nie tylko z myślą o nas samych, ale i o przyszłych pokoleniach. Kluczem do tego są właśnie proekologiczne inwestycje, które pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodą, tworzenie zielonych przestrzeni czy stosowanie energooszczędnego oświetlenia w przestrzeni publicznej. I temu służy nasz program.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022 to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Samorządy lokalne zgłosiły w sumie 157 zadań na kwotę ponad 11,2 mln zł. Ostatecznie do realizacji radni województwa mazowieckiego wytypowali 72 inicjatywy, które otrzymają wsparcie w wysokości ponad 5,7 mln zł.

Jak zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk, wiele zgłoszonych projektów dotyczyło modernizacji oświetlenia ulicznego.

W ramach programu samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie na zadania dotyczące: realizacji błękitno-zielonej infrastruktury sprzyjającej różnorodności biologicznej, retencjonowania wody deszczowej pochodzącej z powierzchni dachów budynków użyteczności publicznej oraz realizacji energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego.

O wsparcie mogły ubiegać się wszystkie gminy z terenu województwa mazowieckiego. Każda z nich mogła złożyć maksymalnie jeden wniosek.Pomoc finansowa w ramach programu nie mogła przekroczyć kwoty 100 tys. zł. W subregionie ciechanowskim wsparcie samorządu Mazowsza w wysokości ponad 650 tys. zł umożliwi realizację 9 projektów.

oprac. KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.