Informacje

SANEPID NIE PUBLIKUJE JUŻ DZIENNYCH RAPORTÓW

Od zeszłego tygodnia Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie publikują już samodzielnie danych o zakażeniach i zgonach w powiecie. Powstała jedna strona rządowa, na której gromadzone są informacje.
fot. pixabay

Po 225 dniach codziennego zbierania danych powiatowych o zakażeniach koronawirusem, stacje sanitarne nagle zaprzestały aktualizowania publikowanych przez siebie informacji. Stało się to po tym, jak 22 tys. przypadków zakażenia COVID-19 w Polsce „zaginęło” i nie zostało na czas podanych w oficjalnych statystykach. Uwagę rządowi i ministerstwu zwrócił 19-latek, który od miesięcy hobbystycznie zajmuje się danymi dotyczącymi pandemii. – To dla mnie forma sprzeciwu wobec obecnego chaosu informacyjnego. Dziś jednak instytucje państwowe mnie upokorzyły – mówi Michał Rogalski w rozmowie z Onetem.

Od zeszłego wtorku Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił, że narzędzia rejestracji danych zostaną „ujednolicone”. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin i nie będzie innych metod zbierania danych, jak tylko elektroniczny system – zapowiedział rzecznik GIS. I słowa dotrzymał.

– Żeby uniknąć kolejnych kompromitacji, odcięli obywateli od danych – komentował . – Stacje decyzją GIS mają zakaz publikowania informacji, będą one podawane tylko przez MZ i nie będą poddawane żadnej dalszej weryfikacji – podkreśla.

– Dane gromadzone w instytucjach publicznych za publiczne środki są PUBLICZNE. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej, wszystkie stacje sanit.-epidemiol., GIS i MZ mają obowiązek udostępniania „surowych” danych statystycznych na temat epidemii – napisał na Twitterze znany lekarz (pisownia oryginalna).

Niestety, na razie powiatowe sanepidy zaprzestały publikowania codziennych raportów, które niejednokrotnie publikowaliśmy na naszych łamach lub na naszym Facebooku. Ostatnie dane na stronie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żurominie zamieściła 23 listopada. Od następnego dnia żadnych informacji już nie umieszczano. Tego dnia w kwarantannie domowej przebywało 398 osób, izolacją domową objętych było 107. Nikt z mieszkańców nie trafił do izolatorium, nikt nie był objęty nadzorem epidemiologicznym. Z powodu podejrzenia zakażenia hospitalizowanych było 5 osób, a łączna liczba mieszkańców, u których od początku pandemii wykryto obecność koronawirusa wynosiła 549. Wszystkich zgonów związanych z Covid-19 było wówczas 27, zaś liczba ozdrowieńców wynosiła 410.

Na stronie rządowej od 24 listopada publikowane są dane dotyczące bieżącego dnia. Podawana jest liczba zakażonych oraz zgonów związanych z Covid-19. 26 listopada w powiecie nowych zakażonych było 11 osób, zaś 27 – 6. Przez te dwa dni nie wykazano zgonów związanych z koronawirusem. W niedzielę 29 listopada zakażonych było kolejnych 5 mieszkańców, nikt tego dnia nie zmarł.

AO

   

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.