Informacje

SANEPID OSTRZEGA PRZED WŚCIEKLIZNĄ

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Żurominie ostrzega. Na Mazowszu rośnie liczba przypadków wścieklizny! Przypadki odnotowano między innymi w powiecie otwockim, czy na warszawskim Targówku.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest to choroba zakaźna, wirusowa dotykająca centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy.

Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Rezerwuarem zarazka są drapieżniki np. lisy, jeże, wiewiórki, nietoperze, psy.

Przeniesiony do rany wirus wędruje wzdłuż włókien nerwowych z obwodu, tj. miejsca ukąszenia , do ośrodkowego układu nerwowego , gdzie wywołuje swoiste zapalenie tkanki nerwowej, po czym odbywa się jego rozprzestrzenianie wzdłuż wszystkich włókien nerwowych.

Wrażliwość na zakażenie wścieklizną jest nieomal powszechna, zachorowanie uzależnione jest jednak od ilości wirusów które przedostały się wraz ze śliną zakażonego zwierzęcia , czyli od głębokości lub rozległości rany oraz od miejsca ukąszenia. Zakażenie jest tym groźniejsze i rozwój choroby szybszy im bliżej głowy doszło do pogryzienia ponieważ bardzo blisko znajduje się ośrodkowy układ nerwowy.

Objawy wścieklizny

Objawy wścieklizny związane są z okresem jej wylęgania , który u człowieka wynosi od 3 do 12 tygodni. Objawy mogą pojawiać się bardzo szybko w przypadku pogryzienia okolic głowy. Na początku w miejscu ukąszenia pojawia się przekrwienie, ból i przeczulica tkanek , a także mrowienie, pieczenie lub drętwienie . Często również obserwuje się stany podgorączkowe, bóle głowy, złe samopoczucie, nudności, wymioty. Po tym początkowym okresie zaczyna się rozwijać pełny obraz kliniczny wścieklizny, pojawia się między innymi duża wrażliwość na światło , przeczulica skór, omamy wzrokowe i słuchowe, wzrasta temperatura ciała oraz występuje ślinotok. W końcu pojawia się najbardziej charakterystyczna cecha wścieklizny, czyli wodowstręt, który charakteryzuje się bardzo bolesnymi kurczami mięśni jamy ustnej, gardła i krtani. Ponadto mogą wystąpić kurcze mięśni oddechowych, drżenia oraz drgawki. Większość osób zarażonych wścieklizną umiera najczęściej podczas napadu drgawek.

Pamiętajmy, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną!

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia się wścieklizną należy: unikać dziwnie zachowujących się zwierząt zarówno domowych jak i dzikich; nie karmić, nie głaskać obcych zwierząt; nie dotykać chorych i padłych zwierząt dzikich; zwierzęta domowe regularnie szczepić przeciw wściekliźnie; zgłaszać lekarzowi weterynarii pokąsania zwierząt domowych przez zwierzęta dzikie lub inne zwierzęta podejrzane o wściekliznę.

Profilaktyka u osób pokąsanych i podejrzanych o możliwość zarażenia polega na: odpowiednim zabezpieczeniu rany (miejsce ukąszenia należy przemyć jak najszybciej gorącą wodą z mydłem), można zastosować również środki antyseptyczne; szybkim zgłoszeniu się do lekarza; zbadaniu stanu zdrowia zwierzęcia, które ukąsiło człowieka.

Na Mazowszu rośnie liczba przypadków wścieklizny! 18 października 2021 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 71 przypadku wścieklizny w 2021 r. Ostatni przypadek wścieklizny odnotowano w powiecie otwockim oraz na terenie dzielnicy Targówek Miasta Stołecznego Warszawy.

Oprac. KC

Źródło: PSSE Żuromin

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.