Informacje Samorząd

SIEMIĄTKOWO CHCE WYBUDOWAĆ CENTRUM OPIEKUŃCZE

Siemiątkowski samorząd aplikuje o dotację na kolejne zadanie. Wniosek urzędu znalazł się na liście zatwierdzonych zadań w ramach realizacji programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Dotacja to 2,9 mln zł.
Stara szkoła nadaje się tylko do zburzenia, miejsce może zacząć ponownie tętnić życiem

W rozmowie z naszą redakcją wójt Piotr Kostrzewski zauważa, że zapotrzebowanie na „Centra opiekuńczo-mieszkalne” w skali kraju stale rośnie i nie zapowiada się, żeby miało się to zmienić. – Sam widzę po swojej gminie ile starszych osób mieszka samotnie- mówi Kostrzewski. To skłoniło władze gminy do zaplanowania działań w tym kierunku.

Gmina Siemiątkowo złożyła wniosek na utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w ramach Funduszu Solidarnościowego. Pomysł samorządu znalazł się na liście rankingowej. Kwota, o którą wnioskowano to ponad 2,9 mln złotych.

Gminna placówka ma powstać w Dzieczewie, tam gdzie kiedyś znajdowała się szkoła podstawowa. Obecnie budynek nadaje się tylko do rozbiórki, ale działka jest naprawdę spora i można ją wykorzystać. – Mamy działkę, na której stoi budynek, więc szkoda marnować taki potencjał. Stare mury zostaną zburzone a w ich miejscu powstanie nowa instytucja- wyjaśnia wójt.

Zgodnie z założeniami w Centrum opiekę znajdzie 6 osób na pobyt stały i 14 na pobyt dzienny. Placówka ma powstać głównie z myślą o mieszkańcach gminy. Jak zapewnia wójt Piotr Kostrzewski złożenie wniosku o dotację było poprzedzone wykonaniem diagnozy, zgodnie z którą Gminny Ośrodek Pomocy wskazał duże zapotrzebowanie na stworzenie takiego miejsca.

Ponadto taka placówka to nie tylko opieka dla osób z niepełnosprawności, ale również nowe miejsca pracy. Szacunkowo jednostka z Dzieczewa będzie zatrudniała około 18 osób (m.in. asystenci osób niepełnosprawnych, opiekunowie, pielęgniarka, specjaliści). Funkcjonowanie Centrum jest również refundowane.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.