Informacje

SILNY WIATR NIESIE ZNISZCZENIE

Silne porywy wiatru nie omijają powiatu żuromińskiego. Od kilku dni strażacy mają pełne ręce roboty. Na szczęście nikt nie został ranny, choć zniszczeń było naprawdę dużo.

Wiało 17 lutego, wiało 18/19 lutego. Podczas pierwszej wichury straż interweniowała kilkanaście razy, głównie do powalonych drzew i zerwanych dachów. Działania prowadzone były m.in. w związku z powalonymi drzewami oraz uszkodzonymi altankami na terenie Domu Pomocy Społecznej w Bądzynie, w Kuczborku-Wsi czy Stawiszynie Łaziskach w związku z uszkodzonymi dachami na budynku gospodarczym i domu jednorodzinnym czy w Siemiątkowie w związku z zerwanym dachem na budynku gospodarczym.

Po kolejnej wichurze, która miała miejsce z piątku na sobotę doszły kolejne straty. W poniedziałek rano rozmawialiśmy z Jarosławem Gałką, kierownikiem Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Żurominie, który przedstawił nam wstępne dane dotyczące skutków gwałtownych nawałnic, które przechodzą przez Polskę. W naszym powiecie żywioł także przyniósł sporo strat, na szczęście obyło się bez ofiar. – Na chwilę obecną dane cały czas do nas spływają, najważniejsze, że nikt z mieszkańców nie ucierpiał- mówił kierownik. – Zdarzeń na pewno będzie więcej, dziś mogę powiedzieć, że zostało uszkodzonych 26 budynków mieszkalnych, 27 budynków gospodarczych, strażacy usunęli też 55 powalonych drzew- dodał.

Sporym utrudnieniem dla mieszkańców były również lokalne przerwy w dostawie prądu. Porywy wiatru w ciągu ostatnich dni sięgały ponad 100 km/h. Ostatecznie kiedy straż PSP podsumowała zdarzenia okazało się, że było ich w sumie 109. W tym 55 dotyczyło powalonych drzew (na budynki, domy czy na drogi, w tym: przy żuromińskim kościele, na plebanii w Lutocinie), jedno zdarzenie związane z podtopieniem budynku i 53 zdarzenia związane z zerwanymi lub uszkodzonymi dachami.

Jak informuje PSP w Żurominie, w działaniach udział brało: 116 zastępów i 582 strażaków PSP oraz OSP.

Prognozy pogody nie zapowiadają się pozytywnie. W najbliższych godzinach wiatr nie będzie tracił na sile. Pamiętajmy, żeby zabezpieczać przedmioty na naszych balkonach i podwórkach. Uważajmy również podczas podróży.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.