Informacje

SKANSEN: KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE SZOPKI

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza chętnych do udziału w konkursie na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową. Skierowany jest do dzieci i młodzieży.

Mija już prawie rok od momentu, gdy pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące Covid-19. W tym czasie wiele aspektów naszej codzienności uległo całkowitej zmianie. Dostęp do oferty kulturalnej wielu instytucji został w znacznym stopniu ograniczony. W tej trudnej sytuacji niepewności, pewnym i stałym elementem może być tradycja. Jak co roku, gdy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu ożywia zapomniane zwyczaje świąteczne. Jednym z najpiękniejszych z nich jest zwyczaj wykonywania szopek betlejemskich. Te małe dzieła sztuki są nieodłącznym symbolem Bożego Narodzenia. Pragniemy zachęcić dzieci i młodzież do samodzielnego stworzenia szopek i udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”.

Konkurs służy popularyzacji wiedzy na temat tradycji i obrzędowości świątecznej, a także pobudzeniu i rozwijaniu kreatywności młodych ludzi. Adresatami konkursu są dzieci i młodzież szkolna w wieku od 6 do 15 lat. Zadaniem uczestników jest wykonanie przestrzennej szopki wzorowanej na motywach biblijnych związanych z narodzinami Chrystusa i utrzymanej w stylistyce nawiązującej do folkloru mazowieckiego. Technika i dobór materiałów są dowolne. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. Z powodu zagrożenia epidemicznego nauka odbywa się obecnie zdalnie, dlatego uczestnicy będą mogli tworzyć swoje prace wyłącznie w domach pod okiem rodziców. Na ich przygotowanie i dostarczenie do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu mają czas do 4 grudnia. Mogą tego dokonać pocztą, na adres: 09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64 lub osobiście – w tym wypadku Muzeum prosi o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu uzgodnienia terminu i godziny odbioru pracy. Szopki zostaną ocenione w kategorii indywidualnej. W swojej ocenie komisja konkursowa weźmie pod uwagę pomysłowość, trwałość, walory estetyczne i związek pracy z obrzędowością bożonarodzeniową. Ogłoszenie wyników nastąpi 11 grudnia podczas transmisji na żywo na muzealnym fanpage’u na Facebooku. Laureaci nagrody i pamiątkowe dyplomy otrzymają natomiast drogą pocztową. Więcej informacji na temat konkursu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl. Serdecznie zachęcamy do udziału.

Boże Narodzenie to najpiękniejsze święta w naszym kalendarzu. Poczujmy już dziś atmosferę tego wyjątkowego czasu tworząc małe dzieła sztuki.

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.