Informacje

SPRZĘT ZA MILION ZŁ DLA ŻUROMIŃSKIEGO TECHNIKUM

Żuromińskie technikum będzie mogło podnieść jakość nauczania w klasach technikum w zawodach: technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik mechatronik. Do placówki w ramach projektu innowacyjnego nauczania w szkołach zawodowych trafił właśnie sprzęt wart ponad milion zł. To darowizna od marszałka województwa Adama Struzika, a pozyskana przez niego z Funduszy Europejskich dla Mazowsza.

Sprzęt przekazał dyrektorowi placówki Wojciechowi Smolińskiemu sam marszałek podczas spotkania z mieszkańcami powiatu (w czwartek, 7 kwietnia). Stosowną umowę podpisali z nim starosta Jerzy Rzymowski i wicestarosta Ireneusz Rejmus.

Do szkoły trafiły: drukarka 3D z oprogramowaniem oraz drukarka 3D (proszkowa), stacja robocza z materiałami eksploatacyjnymi, skaner 3D, wartość początkowa ok. 1 000 000,00 zł. Drukarka ProJet 460Plus (proszkowa) to urządzenie, które umożliwia zachowanie najwyższej prędkości drukowania przy jednoczesnej dużej wydajności druku. Drukuje modele realistyczne nasycone kolorami. Posiada możliwości naniesienia dodatkowego elementu w postaci tekstu, loga czy zdjęć. Wszystkie stosowane materiały do drukowania są w pełni bezpieczne dla środowiska.

Nowoczesne drukarki oprócz wsparcia realizacji podstawy programowej z pewnością podniosą atrakcyjność obu profili, a uczniom umożliwią rozwój umiejętności projektowania przedmiotów. Lekcje, podczas których sprzęt ten będzie wykorzystany, z pewnością będą ciekawsze i pozwolą rozwijać kreatywność uczniów.

-Bardzo się cieszę, bo starania o sprzęt i rozmowy z Urzędem Marszałkowskim trwały blisko rok, ale udało się je zakończyć sukcesem. – podkreśla wicestarosta Ireneusz Rejmus. – Z tego sprzętu skorzystają przede wszystkim uczniowie. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy taki prezent w postaci sprzętu. Opłaciło się czekać – mówi dyrektor ZST-Z w Żurominie Wojciech Smoliński. Jak dodaje, szkoła już zaczęła proces rekrutacji, więc uczniowie od I klasy będą mogli korzystać z drukarek w trakcie swoich lekcji.


Podczas przekazania marszałek Adam Struzik podkreślił, że w Polsce używanych jest tylko kilkanaście tego typu drukarek. ZST-Z w Żurominie jest jedyną szkołą w powiecie żuromińskim, mogącą się poszczycić takiej klasy sprzętem. Podobne mają duże instytuty w kraju, ale tylko kilka.

Jest już pomysł, jak wykorzystać nowoczesny sprzęt. Jak zdradza wicestarosta, będzie przygotowany i ogłoszony konkurs na zaprojektowanie statuetki związanej z powiatem (promującej go). Zadanie to będą mieli do wykonania właśnie uczniowie technikum wspomnianych klas.

– Zaktywizuje to młodzież do działania, rozwijania kreatywności, a efektem finalnym będzie statuetka, którą będziemy mogli obdarowywać mieszkańców czy inne osoby podczas konkursów, akcji promocyjnych czy spotkań. Będzie to coś, co będzie również wyróżniało i promowało powiat – podkreśla Ireneusz Rejmus.

Agnieszka Makuszewska

   

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.