W tym roku Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) będzie można przeczytać co do zasady tylko na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS udostępnił ją zaraz po przeprowadzeniu czerwcowej tj. rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie. Aby znaleźć informację na PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2019 r.”.
Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. W rejestracji i uwierzytelnieniu profilu będą pomagali też pracownicy Zakładu. Osoby, które chcą otrzymać wersję papierową IOSKU, mogą wystąpić o to do ZUS. Dokument odbiorą wtedy w placówce lub listownie.
Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego odwzorowuje stan naszych środków na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych według stanu na 31 grudnia 2019 roku i obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 roku. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja. Informacja zawiera też wskazanie jak wyglądał wpływ składek emerytalnych miesiąc po miesiącu w całym 2019 r. Można więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki. Co ważne, aby powstała IOSKU wystarczy opłacić jedną składkę emerytalną do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.
Wszyscy ubezpieczeni, którzy ukończyli 35 lat, znajdą w IOSKU również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden uwzględnia naszą dalszą pracę aż do ukończenia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy. Drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. Osoby młodsze będą mogły same wyliczyć na PUE przyszłe świadczenie korzystając z kalkulatora emerytalnego.
Nowością jest „Informacja o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taką informację otrzymają te osoby, za które płatnik składek złożył w 2019 roku raport informacyjny. Raport składa pracodawca, jeśli zamierza skrócić z 50 do 10 lat okres przechowywania dokumentacji i akt pracowników zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych po raz pierwszy po 1998, a przed 2019 rokiem.
W poprzednim roku ZUS przekazał IOSKU ponad 20 mln ubezpieczonym. 3 mln spośród nich stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego.
Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego
Dodaj komentarz