Informacje

Strzały, pożar szkoły, ranni uczniowie, czyli kurs Combat Medic

Strzały, pożar szkoły, ranni uczniowie to tylko niektóre elementy odbywającego się w minioną sobotę (22 czerwca) kursu Combat Medic. W szkoleniu zorganizowanym przez Centrum Szkolenia WOT we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy z terenu całego kraju, w tym z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Scenariusz przeprowadzonego szkolenia zakładał, że lokalna szkoła (m. Czernikowo) posiadająca klasy mundurowe została zaatakowana i podpalona przez niezidentyfikowaną grupę dywersyjną. Po dotarciu na miejsce żołnierze WOT nawiązali walkę z wycofującym się przeciwnikiem, a następnie po wyeliminowaniu zagrożeń oraz zabezpieczeniu miejsca terytorialsi przystąpili do udzielania uczniom szkoły pomocy przedmedycznej oraz ich ewakuacji. W ramach działania powiadomiono także inne służby mundurowe, które wspólnie z żołnierzami wzięły udział w akcji ratowania ludzkiego zdrowia i życia.

Szkolenie było fantastyczne. W czasie kursu zyskaliśmy ogrom wiedzy i doświadczenia z zakresu ratownictwa pola walki. Dodatkowe elementy w postaci realizacji scenariusza zdarzenia masowego tzw. MASCAL pokazują nam jak trudna jest komunikacja w takich warunkach i jakie działania trzeba jeszcze udoskonalić.powiedział uczestnik szkolenia z 5 Mazowieckiej Brygady OT

Tylko w czerwcu tego roku Centrum Szkolenia WOT we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois zrealizowało dwie edycje kursu Combat Medic. W ramach każdego sześciodniowego szkolenia żołnierze poznawali tajniki ratownictwa pola walki oraz działania w ramach zdarzeń masowych tzw. MASCAL. Każdy kurs zakończony był praktyczną realizacją działania związanego z atakiem na szkołę, gdzie zapotrzebowanie na siły i środki było znacząco większe od posiadanych możliwości.

Terytorialsi 5 Mazowieckiej Brygady OT regularnie podnoszą swoje kwalifikacje na kursach i szkoleniach realizowanych przez CS WOT. Wiedzę i umiejętności, które na nich zdobędą, przekazują żołnierzom ze swoich pododdziałów.

***

Kurs Combat Medic to jedno z kilku tegorocznych szkoleń realizowanych w ramach podpisanego w lipcu ubiegłego roku porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a jego amerykańskim odpowiednikiem 129. Regional Training Institute ze Springfield. Dotychczas (w latach 2022-2024) w ramach współpracy zrealizowanych zostało 18 edycji szkoleń, w których przeszkolono łącznie ponad tysiąc terytorialsów.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.