Edukacja

SUKCES MIKOŁAJA JĘDRZEJEWSKIEGO

Mikołaj Jędrzejewski, uczeń klasy 3ap żuromińskiego liceum, otrzymał tytuł finalisty ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Został też laureatem Olimpiady Historycznej.

Sukces Mikołaja z olimpiady historycznej przełożył się na 100% wynik na egzaminie maturalnym z historii. Zdobycie tytułu laureata daje mu też wstęp bez postępowania rekrutacyjnego na każdy kierunek studiów humanistycznych, w tym prawo, na wszystkich uczelniach w kraju.

– To naprawdę wyjątkowy uczeń i nieprzeciętny umysł historyczny – mówi Hanna Śliwińska, nauczycielka historii, pod której kierunkiem Mikołaj przygotowywał się do konkursu. Jak podkreśla, nie zdarza się często, by uczeń w tym wieku miał tak rozległą wiedzę i analityczne myślenie. I by z taką pasją uczył się tego przedmiotu.

Mikołaj musiał wykazać się naprawdę doskonałą znajomością historii i faktów. Ale, jak podkreśla jego nauczycielka, nie było to trudne, bo Mikołaj historię po prostu bardzo lubił. Udzielał się na każdej lekcji i był w stanie omówić każdy temat. – Ja tylko rzucałam problem, a on go zawsze potrafił rozwinąć, omówić – mówi Śliwińska.

W tym samym czasie uczeń przygotowywał się również do najbardziej prestiżowego polonistycznego konkursu w kraju, który skierowany jest on m.in. do uczniów szkół ponadpodstawowych. W skład Komitetu Głównego OLiJP wchodzą pracownicy Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk oraz nauczyciele akademiccy uniwersytetów. Laureaci i finaliści OLiJP są zwolnieni z egzaminu maturalnego z przedmiotu „język polski”, zwolnienie jest równoznaczne z otrzymaniem oceny najwyższej (100%). O dodatkowych uprawnieniach związanych z przyjęciem laureata lub finalisty tego konkursu na studia decydują senaty poszczególnych uczelni wyższych.

– Niebywała wiedza literacka Mikołaja połączona z ciężką pracą i prawdziwą pasją językoznawczą zaowocowały osiągnięciem tak znaczącego sukcesu. A droga do niego była trudna, mozolna i długa. Zawody I stopnia odbyły się w szkole i polegały na zredagowaniu rozprawki, którą sprawdzała szkolna komisja, później komitet okręgowy. Uczeń dopuszczony do zawodów II stopnia pisał kolejną pracę literacką oraz test językowy. W części ustnej zawodów II stopnia wzięli udział uczestnicy, którzy uzyskali z testu co najmniej 20 punktów, a z pracy pisemnej – co najmniej 40 punktów. Do etapu ogólnopolskiego konkursu przeszło 180 najlepszych uczniów z całej Polski. Żeby otrzymać tytuł finalisty lub laureata OLiJP należało napisać finałową pracę na co najmniej 20 punktów na 30 możliwych do zdobycia i przejść do etapu ustnego. Ten ostatni etap zmagań odbył się 7-9 kwietnia. Należy podkreślić, że Mikołaj w tym samym czasie mierzył się z podobnym wyzwaniem z historii. Tym bardziej gratulujemy podwójnego tytułu – finalisty i laureata dwóch olimpiad! – czytamy informację na stronie internetowej szkoły.

Gratulujemy Mikołajowi sukcesów i życzymy dalszych już na wyższej uczelni.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.