Informacje

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!

Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

W związku z sytuacją z pandemią, naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i ich nowatorskich wyrobów), znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

W tym roku niestety z uwagi na obostrzenia i zachowanie ostrożności, nie odbędzie się tradycyjny happening, jakim żuromiński sanepid wspólnie z przedszkolakami zwracał uwagę dorosłych na problem uzależnienia od tytoniu. Co roku dzieci z żuromińskich przedszkoli z transparentami, wykrzykując głośno hasła „Mamo nie pal, tato nie pal”, szły przez miasto aż pod budynek Centrum Kultury. Tu następowała kulminacja akcji. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, sanepid ograniczył się jedynie do powiadomienia placówek o tym dniu i prosił o indywidualne przeprowadzenie wśród dzieci i uczniów pogadanek na temat szkodliwości palenia tytoniu.

AO

 

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.