Na sygnale

ŚWIĘTO POLICJI 2023

W środę 12 lipca br. w Żurominie odbyły się powiatowe obchody Święta Policji. Podczas uroczystej zbiórki, która odbyła w sali Żuromińskiego Centrum Kultury, policjanci żuromińskiej komendy Policji otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe i wyróżnienia. Uroczystość obchodów 104. rocznicy powołania Policji Państwowej zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz parlamentarnych, lokalnych oraz służb mundurowych.
fot. Starostwo

W obchodach policyjnego święta uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych, władz województwa mazowieckiego i samorządów z powiatu żuromińskiego. Wśród nich byli m.in. Senator Rzeczypospolitej Polskiej Pan Jan Maria Jackowski, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pan Konrad Wojnarowski, Burmistrz Gminy i Miasta Żuromin Pani Aneta Goliat, Starosta Żuromiński Pan Jerzy Rzymowski oraz Burmistrzowie i Wójtowie z powiatu żuromińskiego. Nie zabrakło również komendantów oraz przedstawicieli służb mundurowych – m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz zaproszonych gości.

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca. Ten dzień wiąże się z dniem uchwalenia pierwszej ustawy o Policji. U zarania niepodległości, już na początku 1919 roku, zrodziła się myśl pilnego stworzenia jednolitej i ogólnopaństwowej służby Policji. Projekt ustawy przedstawiono Sejmowi w maju 1919 roku, a ustawę uchwalono 24 lipca 1919 roku, czyli 104 lata temu. W Żurominie obchody Święta Policji zaplanowane zostały kilka dni wcześniej, właśnie na 12 lipca 2023 roku.m Po krótkim wstępie, Komendant Powiatowy Policji w Żurominie mł. insp. Zbigniew Czachorowski odebrał meldunek od dowódcy uroczystości kom. Michała Sznytra o rozpoczęciu uroczystej zbiórki z okazji Święta Policji. Następnie Komendant przywitał gości, a w swoim przemówieniu podkreślił profesjonalizm i zaangażowanie w służbę żuromińskich policjantów, wskazując na konieczność postępowania przez podległych mu funkcjonariuszy zgodnie z prawem, zasadami etyki zawodowej i poszanowania drugiego człowieka.

Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie awansów i wyróżnień. Akty mianowania na wyższe stopnie służbowe z rąk Komendanta Powiatowego Policji w Żurominie odebrało 10 funkcjonariuszy. W powiecie żuromińskim awans w stopniu otrzymało 5 funkcjonariuszy w korpusie aspirantów, 2 w korpusie podoficerów i 3 w korpusie szeregowych.

fot. KPP Żuromin

Przedstawiciele władz samorządowych wyróżnili upominkami policjantów Komendy Powiatowej Policji w Żurominie za wkład w poprawę bezpieczeństwa na ternie powiatu żuromińskiego.

Burmistrz Gminy i Miasta Bieżuń ufundował dla żuromińskiej Komendy Policji zestaw flag, które podczas obchodów Święta Policji zostało przekazane na ręce Komendanta Powiatowego policji w Żurominie mł. insp. Zbigniewa Czachorowskiego.

fot. KPP Żuromin

Komendant złożył również życzenia wszelkiej pomyślności dla rodzin policyjnych. Podkreślając również, że dzisiaj być policjantem to powód do dumy, to zaszczyt nosić mundur.

Serdecznie gratulujemy wszystkim awansowanym i nagrodzonym. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i udział w tym wyjątkowym dla żuromińskich policjantów dniu.

źródło: asp. Tomasz Łopński KPP Żuromin

Fot. KPP Żuromin i starostwo

fot. KPP Zuromin
fot. starostwo

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.